El Retiro Park je zelenou oázou v Madridu

El Retiro Park v Madridu (Španělsko)
El Retiro Park v Madridu (Španělsko)

El Retiro Park je nádherná zelená oáza, která se nachází v centru Madridu, ve Španělsku. Rozlohou zaujímá plochu 125 hektarů a tvoří domov pro více než patnáct tisíc stromů. Je zde mnoho botanických zajímavostí, jako jsou zahrady Jardín de Vivaces nebo Parterre Francés, kde se nachází nejstarší strom v Madridu. Park nabízí mnohé, a to jak různé kulturní a rekreační aktivity, tak je, jak ho Španělé označují, pro Madrid „plícemi“.

Srdce parku Retiro, kde odpočíval sám panovník

V samém centru parku, který dříve fungoval jako odpočinkový park pro krále, se nachází velké jezero, kde si můžete pronajmout i malé lodičky. Jezero Estanque del Retiro dříve sloužilo k rekonstrukci námořních soubojů, postupem času, díky své rozloze a množství různých zátočin, vytvořil – spolu s kaplemi – základní rozložení zahrad.

Jezero mělo být srdcem budovy paláce Buen Retiro, který byl vystavěn na počátku sedmnáctého století. Palác se rozhodl vystavět již král Filip II., dílo ale dokončil až jeho následovník Filip IV. Palác měl původně sloužit jako letní sídlo královské rodiny, v době, kdy vyhořel Královský palác (do té doby hlavní sídlo panovníků), sloužil ale i jako centrum veškeré moci. Nakonec přišla válka za nezávislost a palác definitivně zanikl, dodnes zůstaly zachovány pouze zahrady.

Do parku Retiro se můžete dostat hned několika vchody, ať ovšem zvolíte kterýkoli, jistě potkáte mnoho fontán, soch a zahrad v různých stylech. Mezi nejnavštěvovanější fontány jistě patří Galapágy, které byli vystavěny na počest narození královny Isabelly II. Mezi nejobdivovanější sochy pak patří monumentální, třicet metrů vysoký pomník Alfonse XII, vystavěný na přání Marie Kristiny.

Mezi nejslavnější zástupce stromů pak patří, již zmíněný, nejstarší madridský strom, který zde stojí již dlouhá čtyři staletí. Dalšími známými zástupci je pak Les vzpomínek, ke kterému se ale váže poněkud smutnější příběh. Sto devadesát jedna vysázených oliv a cypřišů, představující 191 obětí teroristického útoku v roce 2004.

Nejkrásnější budova parku – která to vlastně je?

Milovníci architektury jistě ocení návštěvu budovy, tvořené sklem a železem. Křišťálový palác. Pochází z konce devatenáctého století a původním záměrem paláce byla botanická výstava rostlin z Filipín roku 1887. Předlohou pro stavbu byl, dnes již neexitující, Křišťálový palác v Londýně.

V parku dále můžete navštívit například Astronomickou observatoř, nebo Velázquézův palác, pojmenovaném po jeho architektovi.  Dnes se oba paláce – Křišťálový i Velázquézův – slouží jako výstavní síně.

Všem lidem, ať už obyvatelům Madridu nebo návštěvníkům, nabízí park mnoho sportovních i rekreačních aktivit, kulturní zážitek, pro děti je tu i několik dětských hřišť a pro zamilované páry je zde i možnost půjčit si kočár a vydat se na romantickou projížďku.

Když už se budete toulat po Madridu nevynechejte ani katedrálu a Královský palác anebo známé náměstí Plaza Mayor.

Booking.com