Co vidět za víkend v Madridu

Centrum Madridu (Španělsko)
Centrum Madridu (Španělsko)

Je to historické město, které nabízí řadu skvělých lokalit. Pokud právě plánujete cestu do srdce Španělska, nepochybně máte rádi kulturu a umění. Prodloužený víkend je ideální variantou, během něj totiž můžete navštívit nejzajímavější místa ve městě plném zelených parků. Když přičteme i metropolitní oblast, Madrid se blíží sedmi milionům obyvatel. Protíná jej řeka Manzanares a jeho význam vzrostl až v 16. století, když sem přesídlil Filip II. svůj dvůr. Pojďme si tedy připomenout nejatraktivnější památky. V Madridu totiž není jen slavné náměstí Plaza Mayor, nabídka pro turisty tělem i duší je mnohem bohatší!

Pulzující velkoměsto s bohatou historií

Leží v samém srdci Pyrenejského poloostrova, samo o sobě tvoří asi osminu španělského hrubého domácího produktu. Velká řada památek, s nimiž se v Madridu setkáte, se pojí s královskou slávou. Začít s prohlídkou můžeme například v královském paláci (Palacio Real), kde je na tři a půl tisíce místností. Obrovská kamenná stavba sloužila jako rezidence panovníků až do třicátých let minulého století, stavět se začalo už v roce 1738. Jde o jedinečnou připomínku západní barokní architektury, od dubna do září je otevřeno až do sedmi hodin večer, plné vstupné je dvanáct euro.

Královská minulost je znát na každém kroku

Další vzpomínkou na slávu zdejších vládců je Teatro Real, tedy divadlo, které se stavělo v první polovině devatenáctého století v novoklasicistním duchu. Šlo o proslulou operní scénu, několikrát zde uváděl své novinky i Richard Wagner. Nesmí chybět ani sídlo španělské národní knihovny, která je jedna z největších v Evropě. Založena byla už v roce 1712 díky Filipu V. a nyní má na patnáct milionů svazků. Představme si ale také muzeum, kvůli němuž jezdí do Španělska celý svět. Madridské Prado, které bylo založeno na začátku 19. věku, nabídne ve svých sbírkách díla Botticelliho, Tiziana nebo Rembrandta a Velézqueze. V Evropě je jen několik málo srovnatelných muzeí. Pokud ale máte raději modernější umění, navštivte Museo Reina Sofía, tedy Muzeum královny Sofie, které je otevřené od začátku devadesátek. Nechybí v něm Pablo Picasso nebo Vasilij Kandinskij.

Vzácná vzpomínka na antické časy

Říká vám něco pojem Debod? Jistě, v době, kdy se v Egyptě stavěla Asuánská přehrada, Španělé pomáhali s ochranou vzácných památek z antických dob v povodí Nilu. A právě proto je v parku del Oeste chrám Debod (Tempo de Debod), který se v Egyptě pečlivě rozebral a v Madridu znovu sestavil. Jde o dílo staré přes dva tisíce let, které je ve Španělsku od roku 1970. Na první pohled jen malá svatyně zasvěcená Amonovi, ale historický význam je nesmírný.

Trochu zeleně turistům nikdy neuškodí

Parque del Retiro je oázou klidu v rušném velkoměstě, nabídne takřka 1,5 čtverečního kilometru zeleně. I když vyrostl už v 17. století, veřejným místem se stal až o několik generací později, dříve patřil park El Retiro královské rodině. Prohlédnout si můžete křišťálový palác, fontánu Alcachofa nebo bránu Filipa IV. Vysazeno je na dvacet tisíc stromů, dominují kaštany a platany.

Další zajímavé architektonické skvosty v Madridu

A kam se podívat dál? Madridská radnice alias palác Cybele nebo také komplex jedné z nejstarších univerzit světa (UCM) jsou zajímavými tipy. Nevynechejte ani renesanční Segovijský most nebo býčí arénu Las Ventas, kde se korida konala už od meziválečných dob. Pro fanoušky sportu nelze nezmínit, že ve španělské metropoli vládne fotbal, a kromě Atlética Madrid a Realu Madrid můžete fandit i Getafe CF. Mimochodem, když se řekne renesance, je jasné, že k Madridu patří i El Escorial. K němu to však ale budete mít asi padesát kilometrů severozápadním směrem a šlo by o výlet na celý den. Tak snad někdy příště, až budete ve Španělsku déle? Nabízí se také starobylá města jako Avila nebo Segovia.

Booking.com