Estella, dávné sídlo navarrských králů

Estella - Lizarra (Navarra - Španělsko)
Estella - Lizarra (Navarra - Španělsko)

Severní Španělsko se pyšní nejen divukrásnou pyrenejskou přírodou a vinicemi, kde dozrávají šťavnaté hrozny, z nichž se vyrábí ta nejlepší španělská vína, ale také spoustou měst, která lákají především milovníky historie. Jedním z nich je středověké městečko Estella.

Magnet pro milovníky historie

Středověké městečko Estella (baskicky Lizarra) ukryté v sevření divukrásné takřka panenské přírody španělských Pyrenejí v půvabném zákoutí řeky Ega každoročně navštíví tisíce turistů, a to nejen milovníků přírody a pěší turistiky, ale také historie. Pro nadšené obdivovatele historických památek je hlavním magnetem Palacio de los Reyes, románský královský palác připomínající slávu navarrských králů. Královskou hrobku však v paláci nehledejte. Místo ní zde najdete muzeum Museo Gustavo de Maetzu. Pohřebiště navarrských králů ale také existuje. Ovšem v jiném městě province La Rioja, přímo v samotné metropoli regionu, kterým je Pamplona. V Pamploně jsou králové pohřbeni v gotické katedrále pany Marie.

Město Estella a křesťanství

Zůstaňme ale ještě ve městě Estella. Mezi další významné historické památky patří kostely, zejména kostel sv. Jana a kostel San Pedro de la Rúa vybudovaný na skalním útesu. V souvislosti s kostely připomeňme, že Estella má i velký náboženský význam. Jedná se totiž o významnou zastávku na Svatojakubské cestě vedoucí ze skalního průsmyku Roncesvalles k poutnímu místu Santiago de Compostela v jižní Galicii, kde jsou v gotické katedrále pohřbeny ostatky sv. Jakuba, Kristova učedníka, který pomohl křesťanům porazit muslimy v náročné bitvě.

 TIP   Estellu si můžete detailněji prohlédnout ve fotogalerii.

Život ve městě

Kdo si ve městě Estella dále přijde na své, to jsou milovníci dobrého jídla a pití, kteří si zde mohou pochutnat na specialitách vynikající asturijské kuchyně v doprovodu delikátního červeného vína. Zamilované dvojice se po romantické večeři mohou vydat na ještě romantičtější vycházku křivolakými uličkami, které se vinou jako hadi od mostu Puente de la Cárcel ke kostelu San Miguel. Mnohem větší turistikou atrakcí je však veletrh v doprovodu běhu býků, který rozhodně stojí za to vidět.

Navštivte další města

Když už navštívíte severní Španělsko, můžete si udělat zastávku také v dalších městech, jako je například Vitoria, místo významné bitvy v rámci napoleonských válek, anebo Najera na řece Najerilla, které je rovněž místem pohřebiště španělských králů.

Booking.com