Gmunden - město rakouské keramiky

Gmunden (Rakousko)
Gmunden (Rakousko)

Rakouské město Gmunden je jako vystřižené z pohádky a perfektně se hodí pro vaši nadcházející dovolenou. Možná Rakousko tak trochu opomíjíte, protože je přece příliš blízko, aby se zde daly prožít překrásné dny či dokonce týdny bez pracovních povinností, ale opak je pravdou. Rakousko, třebaže leží doslova za humny, se od té naší známé české krajiny liší takřka ve všem. A není tedy divu, že sem tradičně míří tisíce turistů a to samozřejmě nejen z Česka. V Rakousku se zvláštním způsobem snoubí krása přírody a bohatá historie, takže tato alpská země potěší všechny druhy návštěvníků – i ty, kteří holdují spíše sportovním radovánkám, i ty, kteří upřednostňují prohlídky měst a rádi si připomínají historické události.

Ač už patříte mezi první či druhou skupinu, rozhodně byste si při návštěvě Rakouska neměli ujít právě Gmunden. Kromě toho, že se jedná o okresní město v oblasti zvané Salzkammergut, proslulo zejména svou výjimečnou keramikou s typickým bílo-zeleně plamencovaným dekorem. Keramika se zde dodnes prodává a často ji můžete koupit i na městském trhu. Protože se jedná o výjimečně malebnou obci, v minulosti (především v době c. a k. monarchie) se stalo vyhledávaným cílem k výstavbě vil sloužících jako letní sídla pro členy vyšších společenských tříd (například rakouských průmyslníků) a tyto domy dodnes můžeme obdivovat.

Gmunden byl patrně osídlen již v 5. století díky Germánům, později se stalo významným obchodním střediskem díky tehdejšímu kvetoucímu trhu se solí. I v následujících staletích vždy Gmunden figuroval jako jedno z nejdůležitějších rakouských sídel. Dnes ho obývá zhruba třináct tisíc lidí.

Až sem v létě přijedete na návštěvu, nenechte si kromě zmíněných vil nechat ujít například místní farní kostel, nebo nádhernou budovu radnice, která tvoří jednoznačnou dominantu zdejšího náměstí, nechybí snad na žádné turistické fotografii z Gmundenu. Součástí Gmundenu je vodní zámek Ort, který určitě stojí za návštěvu. Nedaleko je také Salcburk nebo pitoreskní Hallstatt.

Booking.com