Zámek Grafenegg poblíž údolí Wachau

Zámek Grafenegg u údolí Wachau (Rakousko)
Zámek Grafenegg u údolí Wachau (Rakousko)

Další turistickou atrakcí v údolí Wachau je zámek Grafenneg, který se nachází asi patnáct kilometrů od Kremsu. Písemné zmínky o místě, kde stojí dnešní zámek, pocházejí již ze třináctého století, samotná stavba je ale o něco mladší.

Zámek Grafenneg na vás při návštěvě dýchne sedmsetletou historií, v místním zámeckém parku můžete obdivovat exotické stromoví a také si na chvilku posedět a odpočinout od namáhavé pěší túry. Některé zdejší stromy jsou staré takřka tři staletí a než projdete všech třicet hektarů parku, budete asi řádně unaveni.

Zámek Grafenegg u údolí Wachau (Rakousko)

Stejně jako spoustu jiných hradů a zámků, i Grafenegg si během staletí užil opravdu hodně. Byl obléhán švédskými vojsky, které jej na nějaký čas obsadily a samozřejmě prošel i mnoha přestavbami. Zámek hodně trpěl také za druhé světové války, v posledních čtyřiceti letech ale prošel důkladnou rekonstrukcí a je nyní znovu otevřen pro širokou veřejnost, která se sem sjíždí například i kvůli festivalům klasické hudby, které se pořádají v poměrně nové aréně Wolkenturm přímo v areálu zámku. Wolkenturm je jen tak mimochodem největší evropská aréna pod širým nebem.

Zámek je přístupný mezi 24. dubnem a 31. říjnem denně od 10 do 17 hodin, ovšem pozor – v pondělí se sem opravdu nedostanete.

Zámek Grafenegg u údolí Wachau (Rakousko)

Až si projdete zámecký park v anglickém stylu, nezapomeňte také absolvovat prohlídku zámku. Dostanete se například do rytířské síně, která je situována do severního křídla a kromě několika kusů brnění si zde můžete prohlédnout i obrazy významných Habsburků.

Zájemce o sakrální stavby zaujme určitě zámecká kaple, která je stará půldruhého století a její součástí je i velmi starý gotický oltář. Ve východním křídle zámku pak najdete například novobarokní knihovnu. Po zámku Artstetten je Grafenegg dalším zajímavým místem, které v Rakousku určitě stojí za návštěvu…

Booking.com