Kazbegi je místo pro milovníky vysokohorské turistiky

Kostel Nejsvětější Trojice v Gergeti (Gruzie)
Kostel Nejsvětější Trojice v Gergeti (Gruzie)

Načerpejte energii z tohoto jedinečného místa, které je místem zaslíbeným pro všechny milovníky vysokohorské turistiky. Výhledy, od kterých se člověk nemůže odtrhnout, pohostinnost, laskavost a skromnost místních lidí, to dělá toto místo nezapomenutelným. Vedle Svaneti se jedná o další oblast Gruzie, která má velkolepou atmosféru. Pokud tedy máte možnost navštívit tuto pestrou zem, Kazbegi byste si rozhodně neměli nechat ujít!  

Jak se sem dostat?

Nejlepší dopravní prostředek po Gruzii, co se týče srovnání cena / výkon, jsou zcela jistě maršrutky. Komfort a radost z jízdy v těchto dodávkách předělaných na miniautobusy určitě nehledejte. Občas místo sedačky naleznete pouhé prkno a dovedete si asi sami představit tu bolest po x hodinové cestě. Bezespornou výhodou tohoto druhu dopravy je cena. Ta jediná Vám snad vykouzlí malý úsměv na tváři, neboť oproti například taxi, což je druhý jediný způsob, jak se dostat do vysokohorských oblastí, zaplatíte mnohonásobně nižší cenu. Do těchto předělaných dodávek jsou řidiči schopni vmačkat až 10 lidí a to rozhodně na komfortu z jízdy nepřidává. Malou výhodu při využívání maršrutek můžete spatřit v tom, že se dostanete do kontaktu s místními, kteří i přes jazykovou bariéru mají zájem o rozhovor.

Cesta z Tbilisi, hlavního města Gruzie, do Stepancmindy, což je hlavní město v okresu Kazbegi, trvá přibližně 3 - 4 hodiny. Nekomfortní cestu se Vám řidič pokouší alespoň zpříjemnit tím, že zastavuje na těch nejhezčích vyhlídkách po cestě.  Častá zastávka v půlce cesty je u hradu Ananuri. Jedná se o pevnost na řece Aragvi.  Zajímavostí je, že tento hradní komplex obsahuje 3 kostely. Navíc je z něj nádherný výhled na Žinvalskou přehradu, která se nachází na zmiňované řece Aragvi.

Další zastávka bývá až v Gudauri. Tato oblast je známá především jako lyžařské centrum. Existuje zde ale také spousta dechberoucích vyhlídek. Postupně se zvyšující nadmořská výška kopců, Vám dává jasnou nápovědu, že se blížíte ke Kavkazu.

Stepancminda – začátek každé cesty

Poslední zastávka maršrutky je Stepancminda. Hlavní město okresu Kazbegi Vám nabízí možnost doplnění zásob před Vaší další cestou. Naleznete zde trhy s ovocem a zeleninou, pekárnu, menší samoobslužný obchod smíšeného zboží a také možnost ubytování. Je důležité pro všechny případy poznamenat, že se zde nachází i zdravotnické středisko. To snad ale nebudete muset navštívit.

Pokud byste ze Stepancmindy pokračovali dále na sever, tak se po 12 km dostanete na Gruzínskou celnici a hranice s Ruskem. Toto místo leží v Darialské soutěsce.  Po staletí jediný průchod přes horskou hradbu jménem Kavkaz hrál důležitou roli v dějinách Gruzie.

Horské městečko nesoucí název Stepancminda (v českém překladu Svatý Štěpán) leží v nadmořské výšce 1750 m mezi horami Kazbek a Shani. Druhá zmíněná hora Shani (4451 m n. m.) tvoří přírodní hranici s Ruskem a její svahy končí až u východní části města.

Stepancminda bývá využívána jako startovací bod pro spousty dobrodruhů, kteří mají v úmyslu oblast Kazbegi prozkoumat. Nejčastější cíl cestovatelů je Kostel Nejsvětější Trojice v Gergeti a samotná hora Kazbek.

Kostel Nejsvětější Trojice v Gergeti

Máte dvě možnosti, jak se na tuto výjimečnou památku dostat. Můžete si připlatit a ze Stepancmindy se nechat vyvézt terénním vozidlem. Takto Vám cesta zabere přibližně 20 – 40 minut. Fyzicky těžší ale pro Vaši peněženku levnější varianta je zdolat tento kopec vysoký 2200 m n. m.  pomocí vlastních nohou. Budete muset zápasit s tří hodinovým stoupáním, ale o to více si následně budete užívat krásu tohoto místa a pohoří Kavkaz Vám dá na odiv své nejhezčí poklady v podobě výhledů na zasněžené hřebeny. Už ze samotné Stepancmindy je Kostel Nejsvětější Trojice vidět a vy jdete doslova jen a jen za nosem pomocí vyznačené cesty.

Památka nese také název Gergeti, který pochází ze zaniklé vesnice, ve které byl postaven. Osamělost tohoto kostela uprostřed přírody a jedinečné výhledy na pohoří Kavkaz vytváří opravdu ojedinělou atmosféru, kvůli které sem cestuje stále více a více turistů.

I cesta zpět dolů stojí za to, celý sestup totiž koukáte na horské městečko Stepancminda v celé jeho kráse, které se pod vámi rozpíná a vy ho máte jako na dlani.

Kazbek – tam, kde byl přikován Prométheus

Málo kdo ví, že se jedná o sopku. Ale hned se nelekejte, je už téměř 3000 let neaktivní. Hora vysoká 5047 m n. m. je opředena mnoha legendami. Měl zde být například přikován Prométheus za vzpouru proti bohům.

Tak i tak je pohled na Kazbek přinejmenším pastva pro oči. Výstup na horu není považován za těžký, ale nedoporučuje se bez zkušeného místního průvodce. Největší nebezpečí se nachází na plochých ledovcích pod horou. Skrývají se zde totiž ledovcové trhliny a nemálo turistů i dokonce zkušených horolezců zde přišlo o život.

Zajímavost

Oblast Kazbegi je známá v Gruzii i díky stejnojmenné značce piva, která zásobí celou Gruzii tímto nápojem. Pokud se do Kazbegi vydáte, nepromarněte šanci na jedné z vyhlídek krom nasávání místní vysokohorské atmosféry ochutnat i místní pivo. Možná právě ono bude poslední dílek do celé skládanky s názvem Kazbegi. 

Booking.com