Gruzie trochu jinak

Rača (Gruzie)
Rača (Gruzie)

Přestože Gruzie nabízí bezpočet zajímavých míst a navštívit vše najednou není v lidských silách, ráda bych doporučila dvě místa, která možná neokupují přední stránky průvodců, přesto si zaslouží naši pozornost. Navíc tím, že je navštívíte, podpoříte dobrou a smysluplnou věc.

Café Qedeli

Kavárna byla otevřena v roce 2011 ve městě Sighnaghi (region Kakhetie) a měla jsem tu čest být přítomna na slavnostním zahájení. V kavárně můžete využít wifi, připraví vám zde výbornou kávu, dezerty či saláty, je zde příjemná atmosféra a krásné prostředí, především se ale jedná o projekt, jehož cílem je zapojení tělesně i mentálně postižených do většinové společnosti. V Gruzii jsou zatím podobné aktivity v plenkách a Qedeli je prvním podnikem svého druhu v zemi. V kavárně pracují handicapovaní občané žijící v komunitě ve vesničce Qedeli kousek od Sighnaghi, kterou vede paní Lali Khandolishvili.  V Gruzii jsou zatím bohužel handicapovaní spíše odsouváni na okraj společnosti, proto se v tomto případě jedná o jedinečný projekt, který stojí za to podpořit. V kavárně můžete mimo jiné zakoupit i výrobky klientů centra Qedeli, jedná se vesměs o hezké, kvalitní a originální suvenýry.

Více o kavárně, ale i o komunitě Qedeli a práci paní Lali se můžete dočíst zde http://qedeli.org/cafe/

Za prohlídku stojí i město Sighnaghi které je nově zrekonstruováno a vybaveno i turistickým informačním centrem, kde vám dají mapu i poradí. Ač jde o výkladní skříň země, zaměřenou hlavně na zahraniční turisty, přesto doporučuji město navštívit. Jednak se dochovala velká část původního opevnění s věžemi a historické budovy, cestou do města je také možné navštívit klášter sv. Nino (Ninotsminda), kde je tato světice i pohřbena. Můžete si areál prohlédnout či podstoupit očistnou koupel.

Rača (Gruzie)

Do Sighnaghi se dostanete maršrutkou přímo z Tbilisi (ze stanice Didube) případně můžete jet nejdříve do Telavi. Kakheti je především vinařská a zemědělská oblast, takže určitě využijte možnost ochutnat místní víno a výborné melouny. Vinařská turistika se v regionu teprve rozvíjí, přesto je možné ochutnat vína výtečné kvality a oceněními z mezinárodních soutěží. Budete-li mít možnost, ochutnejte i domácí víno od místních veničanů a místní pálenku čaču – tu ovšem jen přiměřeně.

V Kakhetii dále navštivte třeba klášter Alaverdi, unikátní exemplář středověké gruzínské architektury, Z přírodních krás jmenujme národní park Vašlovani nebo chráněnou oblast Lagodekhi.

Hostel Heřmánkový dům (Gvirilas Sakhli)

Ačkoliv obvykle dávám přednost spaní ve stanu nebo na divoko u místních bábušek, tento hostel určitě doporučuji. Jedná se o projekt české neziskové organizace, provozovaný ve spolupráci s místní samosprávou a neziskovým sektorem, která ve městečku Khashuri v regionu Samtskhe-Javakheti provozuje denní centrum pro seniory. Klienti centra  mají možnost využít služeb sociální pracovnice, zdravotní sestry, vypůjčit si zdravotní pomůcky jako berle, chodítka či vozíky a zapojit se do různých volnočasových aktivit, k dispozici jsou i služby pro hůře pohyblivé klienty, kteří jsou jinak izolování ve svých domovech. Vylepšit omezený rozpočet centra a zaměstnat místní má otevření hostelu v dosud nevyužívané části objektu denního centra.  Najdete zde příjemné ubytování v soukromí pro dvojice i větší skupinu, můžete využít prádelnu, jídelnu, posezení na zahradě, wi-fi či úschovnu zavazadel. Cena ubytování je 20 GEL za noc pro dospělou osobu. Pokoje jsou čisté, k dispozici je čistá koupelna a wc evropského standardu a vybavená kuchyňka.

Rača (Gruzie)

Více o hostelu a o cenách si můžete přečíst zde http://gvirila.org/?page_id=87

Khashuri vám může posloužit jako výborná základna k výletům po okolí. Nedaleko je proslulé lázeňské městečko Bordžomi, kde pramení minerální voda téhož jména, která je výborným lékem (nejen) na kocovinu. Z Bordžomi se můžete vypravit na romantickou projížďku úzkokolejkou, tzv. kukuškou do horského střediska Bakuriani. Jízda tímto vláčkem je sice pomalá, ale stojí za to ji aspoň jednou absolvovat už pro fantastické výhledy po okolí a nevšední zážitek z jízdy.

Z Khashuri se můžete vypravit i do města Gori a prohlédnout si Stalinovo muzeum, za návstěvu však spíše stojí nedaleké skalní město Uplitsikhe.

Můžete tedy o dovolené spojit příjemné s užitečným a navštívit krásná místa, přičemž podpoříte konkrétní lidi a smysluplné a udržitelné projekty. Další zajímavou oblastí Gruzie, o které se píše na našem webu  je Rača.

Booking.com