Rača, láska moja

Rača (Gruzie)
Rača (Gruzie)

Rača – Lečkumi je nádherným koutem Gruzie, nachází se na severozápadě a sousedí na jihu s regionem Imereti a na západě s Samegrelo – Zemo Svaneti a na jihu s Ruskou federací.

Čechy místní obyvatelé vřele vítají nejen kvůli tradiční kavkazské pohostinnosti, ale i díky vzpomínkám na film z roku 1977 Rača čemi sikvaruli (Rača, láska moja) vyprávějící o lásce gruzínského chlapce a slovenské dívky. O umělecké kvalitě snímku není třeba si dělat iluze, nicméně většina lidí staršího a středního věku film viděla a budou se o něm zmiňovat při každém setkání, navíc Československo v jejich srdcích stále žije.

Raču navštěvují především místní gruzínští turisté a zahraniční návštěvníky tu zatím příliš nepotkáte. Můžete si ale v klidu vychutnat nádherné hory, ledovce, kostely a kláštery, jezera, jeskyně, místní víno a dobré jídlo, v Rače je bezpečno a žijí tu přátelští a pohostinní lidé.

Z chrámů stojí jistě za návštěvu chrám sv. Nikolose, ležící v městečku Nikorcminda. Kostel je unikátní svými nástěnnými malbami a je moc hezky udržovaný. V okolí Nikrocmindy jsme při procházce objevili i dvě jeskyně a zbytky chrámu a kláštera z 10. Století. Vykoupat se můžete i v nedaleké vodní nádrži Šaori. Chrámů je v okolí celá řada, my jsme si prohlédli ještě chrám Barakoni a synagogu v městečku Oni.

Rača (Gruzie)

Velice populárním místem je letovisko Šovi  asi 30 km od hranic s Ruskem – za dob SSSR se jednalo o velké rekreační středisko a vilu tu měl i sám Stalin. Dnes je většina areálu v rozkladu, místní sem přesto začali znovu jezdit a ubytovávat se v pár funkčních chatkách a menším hotelu. Stan si v areálu můžete postavit zdarma a je tu k dispozici pramen s pitnou vodou, výborná jídelna a v okolí několik značených turistických tras. Nádherná příroda, málo lidí a tak fantastický vzduch, že dýchání se stává zážitkem, už proto stojí za to Šovi navštívit.

Cestou do Šovi se projíždí vesničkou Utsera, která bývala rovněž sanatoriem, je tu krásná příroda, hezký kostel a krásná alej, pramen s minerální vodou.

Za návštěvu stojí ještě vesničky Ghebi a Čiora se zbytky středověkých strážních věží, ležící 1360 m.n.m. Krásná je i vesnička Mravaldzari, nejlépe přístupná je z Oni.

Koupat a odpočinout si u vody je možné u jezera Šaori nedaleko Nikrocmindy nebo u jezera Ladžanuri.

V Rače je též řada věží a pevností, např. Dadiani, nesoucí jméno slavné šlechtické rodiny. Většina z nich se nachází v okolí městečka Tsageri, nejsou však vesměs příliš zachovalé a jedná se spíše o zříceniny, často téměř nerozpoznatelné zbytky původních staveb.

Rača (Gruzie)

Rača - praktické informace

Doprava

Z Tbilisi jezdí maršurtka do Nikorcmindy ze stanice Okribe, stojí 20 GEL. Maršrutky jezdí i do Oni a Ambrolauri. Do horských vesniček už maršrutky tak pravidelně nejezdí, nemáte-li pronajaté auto, je lepší raději stopovat.

Jídlo a pití

Rača je vinařský kraj a můžete zde navštívit vinné sklepy a vinice nebo jen ochutnávat místní vína. Jedním z nejznámějších je Kvančkchara, pojmenovaná po stejnojmenné vesnici. K jídlu si dejte lobiani – placky plněné fazolovou náplní, tradiční uzenou šunku, domácí sýr, chačapuri –placky plněné sýrem, lobio (fazole), či mcvadi (šašlik). Rača je výjimečná také velkou koncentrací minerálních vod, nenechte se odradit jejich specifickým aromatem a pijte z plna hrdla. Prameny jsou volně přístupné všem, bez poplatků a pití místních minerálek nemá žádné nežádoucí účinky.

Ubytování

V Oni i Ambrolauri se dá ubytovat v hotelu, ubytování v soukromí pak seženete všude, stanovat se dá prakticky bez omezení, i když kempy tu nenajdete – stan se dá postavit za vesnicí, u řeky nebo třeba po dohodě u místních na zahradě – na rozdíl od Svanetie nebudou za přespání ve stanu chtít zaplatit. Při výběru místa na stan jen pozor na stáda krav, která chodí celý den volně.

Turistické trasy

Značených turistických tras není mnoho a kvalita značení není příliš dobrá. Značené trasy jsou v okolí Šovi a dvě jsme našli také u vesnice Sadmeli, kde si můžete prohlédnout zříceniny strážních věží a dva malé kostelíky. Pokud plánujete větší túry doporučuji ptát se hlavně místních, mapa Rači se dá sehnat zdarma na letišti nebo v některém turistickém informačním centru.

Booking.com