Tam, kde se dožívají sta let aneb Vítejte v Chorvatsku pro Američany
Japonsko je zemí, o které asi každý znáš nějaké povědomí již má. Země, kde se podává sushi i k snídani. Ta část zeměkoule, jež jako první přišla s telefonem Sony. Místo, které nás v období milénia fascinovalo svými Takeshi hrami.
Málo kdo z nás ale měl tu možnost nahlédnout do bohaté kultury Japonska podrobněji a zjistit, že to není pouhá země sushi a suma, co ze Země vycházejícího slunce dělá atraktivní destinaci nejen pro občany okolních asijských zemí.
Dovolte mi tímto článkem představit jeden z nejjižnějších cípů - ostrov Okinawa (japonsky 沖縄本島), a pomocí tohoto slunného ostrova přiblížit japonskou kulturu nám, českým čtenářům.
Okinawa je největším ostrovem v souostrovím Rjúkjú (japonsky: 琉球諸島), který se nachází přibližně 2000 km jižně od hlavního města země Tokia. Díky své poloze je oblíbenou dovolenkovou destinací pro mezinárodní turisty asijských států. Průměrná roční teplota totiž činí 23 stupňů a na rozdíl od severu Japonska či severu Číny, zde místní prakticky nemají zimní období. Podle čínských a japonských médií poprvé v historii viděli sněhovou plískanici až v roce 2016.
Ostrov Okinawa si i kvůli historickým okolnostem oblíbili turisté ze Spojených států amerických. Byli to právě Američané, kteří v roce 1945 osvobozují ostrov a usazují se zde až do sedmdesátých let, kdy je oblast navrácena k moci Japonska. Do dnes můžeme na místních kulturních památkách vidět pozůstatky americké kultury. Klasickým příkladem je tzv. Americká Vesnice, kde bychom si kolikrát ani neusmysleli, že se právě nacházíme na asijském kontinentu. Místní lidé ostrova milují americké jídlo a raději než na sushi, zajdou na steak či hamburger. Do dnes se zde nacházejí americké vojenské obranné jednotky.
Do roku 1609 oblast na ostrovech Rjúkjú spravovala samostatně s obrovským ekonomickým vlivem čínských dynastií. Stejně jako Američané tedy, ovlivnili místní kulturu i Číňané, kteří na ostrov přináší mimo-jiné jeden z nejtradičnějších čínských svátků a to Svátek čistoty a jasu (čínsky: Qingming Jie 清明节, místním jazykem ostrova しーみー). Tento svátek mnohými zvyky představuje české dušičky, jelikož místní během tohoto svátku chodí doslova “ometat” hroby a vyjadřovat úctu již zemřelým členům rodiny. Asiaté se mimo svým předkům během tohoto svátku navíc snaží oddávat i božstvu. Svátek čistoty a jasu se na severu Japonska slaví jen sporadicky. Naopak na ostrově Okinawa díky čínskému historickému vlivu již zdomácněl.
Okinawa je ostrovem stoletých. Co stojí za tajemstvím lidí, kteří se dožívají takového věku? Místní ono tajemství nazývají slovem “ikigai” (japonsky: 生き甲斐) nebo-li česky smysl života. Jednoduše řečeno, důvod, proč ráno vstát z postele. Hlavní myšlenkou této filozofie je, propojit čtyři světy, a to tedy jmenovitě propojit to, v čem jsme dobří, to, co nás uživí, to, co milujeme, v neposlední řadě to, co svět potřebuje. Lidé, kteří naleznou odpověď na všechny tyto otázky, tak mají podle obyvatelů Okinawi velkou šanci na oslavu stých narozenin.
Avšak, je třeba také zmínit pro starší obyvatelstvo propracovaný sociální systém, zároveň také vlídné a teplé počasí, stravu či aktivní způsob života převážně venku na slunci. Toto všechno mimo jiné také silně ovlivňuje to, proč je na přibližně 1 400 000 obyvatel v zemi skoro 500 stoletých lidí, což je přibližně 3x více na přepočet obyvatel než je v USA.
Mimo jiné na místní dlouhověkost může mít vliv také tajemství v místní soli, která je zapsána na seznamu Guinessových světových rekordů, a to již od roku 2000. Díky svému složení, kde obsahuje 21 různých minerálů, se po právu řadí k jedné nejzdravějších na světě, podle organizace dokonce za nejlepší sůl na světě.
Pokud se řekne Japonsko, mnohým z nás se vybaví jedno z bojových umění, a to karate. Domovina tohoto sportu je právě na ostrově Okinawa. Místní obyvatelé vyvinuli tuto metodu vlastní obrany proti japonským samurajům, kteří využívali k boji zbraně. I proto je původní přeložený název pro toto umění “sebe-obrana, která postrádá zbraň”, jenž se vyvinul do námi známého karate, v překladu “prázdných rukou”.
Není divu, že se jeden z nejjižnějších cípů ostrova stal oblíbenou destinací nejen pro mezinárodní turisty, ale i sami japonští obyvatelé navštěvují místní pláže za účelem odpočinku.
Slovy místní obyvatelky, slečny Kana Chinen, která mi laskavým způsobem představila svou domovinu: “Jsme ostrovem, kde se setkává řada kultur, tedy jsme takovým centrem pro různé národy, a to z nás dělá výjimečným místem pro kohokoliv, kdo má rád exotické cestování. A taky tu kvůli počasí máme pořád dobrou náladu!”, tímto ji mnohokrát děkuji a posílám vřelý pozdrav na východ, do Japonska. Pokud Vás láká návštěva Japonska, určitě, alespoň na pár dní, nezapomeňte nahlédnout na ostrov Okinawa.
Další informace o Okinawě najdete na:
https://ikigai.cz/o-ikigai/
https://www.bluezones.com/press/finding-ikigai-japanese-secret-health-happiness/
https://medium.com/go-far-2019-okinawa/born-in-america-raised-in-okinawa-e8dbd027eeab
https://www.pref.okinawa.jp/site/chijiko/kohokoryu/foreign/english/introduction/index.html
https://www.newamazing.com.tw/eweb_newamazing/okinawa.asp
https://www.nytimes.com/1984/06/10/travel/fare-of-the-country-okinawa-chinese-influence.html