New York City (New York - USA)
New York City (New York - USA)

Americe se často říkává země neomezených možností. V první řadě si tu ale turisté užijí neomezené cestování, třetí největší stát světa má totiž rozlohu skoro deseti milionů kilometrů. Obrovská města, pouště, centra zábavy, národní parky s neobvyklou faunou i flórou a mnoho dalšího. USA nejsou jen McDonaldy a KFC, jak se možná zdá na první pohled z médií, nejen pro evropského cestovatele jde o hodně atraktivní lokalitu. Kde tedy začít?

Jako tradičně to vezměme od centra – Washington D. C. bývá někdy považován i za jakýsi pupek světa. Není také divu, v místním Kapitolu se schází americký senát a v Bílém domě od roku 1811 sídlí i státní prezident. Dále je zde centrum tamního ministerstva obrany – Pentagon. V parku National Mall se pak skví symbolicky celá americká historie, 169 metrů vysoký Washingtonův monument, památníky Abrahama Lincolna a Thomase Jeffersona nebo komplex muzeí s názvem Smithsonianova Instituce. A pro zajímavost – na místním Arlingtonském národním hřbitově navždy odpočívá třeba JFK.

Washington D.C. (USA)

Washington D. C. má necelých sedm set tisíc obyvatel, svým významem ale překoná jakékoliv jiné město USA. Chybí tu průmyslové oblasti, ale památek je tu opravdu požehnaně. Dodejme tedy k dobru ještě jednu, prohlédnout si tu lze například Válečný pomník. Ovšem podobně jako kdekoliv jinde ve velkých městech, i zde jsou velké problémy s MHD a častými dopravními zácpami. Však pojďme dále!

Na opačné straně země je město Los Angeles. Jde o skutečné centrum všeho amerického obchodu, ale do značné míry i kulturního života. Právě zde najdete Beverly Hills, Santa Monicu či Pasadenu. Symbolem Ameriky jsou zejména mrakodrapy, těch najdete v městské části Downtown opravdu požehnaně. A malá zajímavost, velká spousta místních domů je ze dřeva. Nejde o žádné maličké chatrče jako z Amazonie, ale o několikapatrové stavby.

Najdete tu i světoznámý nápis Hollywood, který má na délku sto metrů a symbolizuje, že je zde kromě jiného i centrum světové filmografie. Nedaleko odtud si můžete prohlédnout i místa, kde se každoročně předávají filmoví Oscaři. V Santa Monice je pak vůbec nejdražší ulice na světě – Rodeo Drive. Libo třeba oblek za deset tisíc dolarů?

Los Angeles (USA)

Pokud chcete vidět na vlastní oči, jak se natáčí film, navštivte Universal Studios. Vstupné na den je asi šedesát dolarů, projdete si Vodní park, Jurský park, chemickou továrnu, rychlodráhu s mumií a tak podobně. Zábava hlavně pro menší děti. :-) A pozor, když jsme u nich, je tady i světoznámý Disneyland, vysněná destinace každého jedince do jeho dvanácti let věku. Chodník slávy na slavné ulici Hollywood Boulevard také stojí za to, třeba zde najdete památku Vašeho oblíbeného herce či herečky.

Chicago bylo ještě před pár desetiletími známé hlavně jako průmyslové město, i tady ale můžete obdivovat leccos zajímavého. Především, v dnešní době, jde o doslova a do písmene ráj zeleně, i když to tak zdálky až tolik nevypadá. Najdete tu také jedny z největších budov Ameriky, třeba 443 metry vysokou Willis Tower nebo John Hancock Center (344 metrů). A pro zajímavost, žije tu i česká a srbská menšina, Češi zde dokonce založili ulici s názvem Pilsen.

Chicago (Illinois - USA)

Dalším významným americkým městem je bezesporu New York. Původně osada založená pár Nizozemci, dnes 800 kilometrů čtverečních přepychu a elegance, ale i nepříliš vábných čtvrtí na předměstí.. Největším místním turistickým artiklem je hlavně Socha svobody, která se pne do výše 46 metrů. Je tu nakonec i vůbec nejslavnější mrakodrap světa Empire State Building, jenž se stal hlavním hrdinou několikahodinového snímku Andyho Warhola.

Názvy jako Times Square, Manhattan, Liberty Island určitě něco řeknou prakticky každému. V New Yorku je i slavná Carnegie Hall, navštívit můžete i Rockefellerovo centrum, most Brooklyn, památník Strawberry Fields, Harlem (a hlavně místní gospely), katedrálu svatého Patrika a mnoho dalšího. Bohužel už na původním místě neuvidíte jednu z někdejších největších dominant města – věže Světového obchodního centra. I přesto je ale New York jedním z nejzajímavějších měst světa a může se směle poměřovat s Paříží, Londýnem, Římem, Istanbulem či Petrohradem a dalšími významnými lokalitami našeho světa.

New York City (New York - USA)

Velmi důležitým městem, alespoň tedy z pohledu americké historie, je Philadelphie. Právě zde byla sepsána americká ústava a proslulá Deklarace nezávislosti, po jistou dobu (1790 – 1800) se mohla „Philly“ pyšnit i titulem hlavní město USA. Hlavní turistické cíle? Je to hlavně památná budova Independence Hall, jejíž název mluví snad za vše. Dále je to třeba Chinatown, kde se sdružují přistěhovalci z Asie, památník Rockyho a třeba Zvon svobody (Liberty bell).

Kam se vydat dál? Možností je přece tolik, až oči přecházejí. Tak například fanoušky všeho, co je jen trochu spojené s vesmírem, bezesporu nadchne Houston. Snad i proto se mu říkává běžně Space city, řídí se odtud mimo jiné i lety vesmírných raketoplánů. Obrovský přístav je sice na první pohled lákavý, ale Vesmírné centrum Lyndona B. Johnsona je něco mnohem zajímavějšího, a to nejen pro děti.

Dalšími proslulými lákadly jsou třeba most Golden Gate v San Franciscu, který byl postavený v roce 1937 – můžete se tu projít, můžete tu jet autem, odevšad bude zářit ta jasně oranžová barva, která proslula snad po celém světě.

San Francisco (USA)

Jižní DakotěKeystonu se nachází slavný skalní masiv – portrét čtyř amerických prezidentů (Washingtona, Jeffersona, Roosevelta a Lincolna). Ročně sem zavítají více než dva miliony turistů a toto monumentální dílo, které tvořilo zhruba pět set lidí dlouhých čtrnáct let, se objevilo i v mnoha amerických filmech.

No a co takhle příroda? USA, to přeci nejsou jen obrovská velkoměsta. Prohlédnout si tu můžete dokonce monumentální Grand Canyon, jenž se nachází v Arizoně. 450 kilometrů dlouhý kaňon, který vymlela kdysi řeka Colorado, má někdy na šířku i dvacet kilometrů. Taková velikost Vám nepochybně na první pohled vyrazí dech, ale s trochou odvahy se můžete vydat i na jeho dno.

Všeobecně známý je i Yellowstonský národní park, kde je množství vodopádů, gejzírů a bublajících jezírek, ale i medvěd baribal, kojoti a národní symbol Spojených států – orel bělohlavý. Celkem devět tisíc kilometrů čtverečních rozlohy poskytuje úžasnou přírodní scenérii, centrem celého parku je obrovské ledovcové jezero. Zkrátka a dobře, je tu na co se dívat.

Krásy americké přírody ale můžete obdivovat ve společnosti zurčících Niagarských vodopádů nebo poblíž hory Mount WhitneyKalifornii. Ta se nachází uprostřed Národního parku Sequoia, kde můžete obdivovat obrovský prales – a ano, jak již název napovídá, je plný (nejen) sekvojových stromů.

Divoká příroda státu Washington (USA)

Kalifornii lze obdivovat i krásy Yosemitského národního parku, kam ročně zavítá na čtyři miliony turistů. Obrovský vodopád je jen třešinka na dortu, zajímavá jsou i místní skaliska – třeba největší žulový monolit na světě – se symbolickým pojmenováním El Capitan.  

Opravdu panenskou přírodu lze ale obdivovat hlavně v prostředí kolem pětice jezer při hranic s Kanadou nebo přímo na Aljašce, kde se nachází nejvyšší hora USA Mount McKinley s jejími 6194 metry nadmořské výšky. Dost možná tam potkáte medvěda grizzley chytajícího lososy a podobné zajímavosti. Anebo taky můžete vyrazit lenošit na Floridu a užívat si místního slunce a pláží, Amerika je prostě zemí neomezených možností… :-)

Booking.com