Hrad Hukvaldy
Jedna z nejslavnějších zřícenin v rámci někdejšího Království českého se nachází v Moravskoslezském kraji, vypravit se sem můžete mezi dubnem a říjnem a obdivovat tak historii více než sedm století staré stavby. Hrad Hukvaldy si prožil mnoho zlého během husitských válek, mezi jeho majitele patřili čeští králové Zikmund Lucemburský nebo třeba Jiří z Poděbrad. Nyní je gotická zřícenina ve vlastnictví státu, naposledy byla obývána v polovině osmnáctého věku.
Hukvaldy patří k největším hradním zříceninám Moravy, i když bychom tu měli zajímavou konkurenci. Obec v podhradí, která nese stejné jméno, proslula jako rodiště Leoše Janáčka. Z hradního vršku budete mít také přímo perfektní výhled na Beskydy nebo Ostravu. Každoročně se zde koná spoustu akcí, takže o zábavu tu nikdy nouze nebude – slavnostní dobývání hradu, vinobraní nebo hledání pokladů a souboje šermířů, zkrátka vrátit se o pár století nazpět alespoň na odpoledne…
Nejlépe se zde dochovala jedna ze sakrálních staveb, konkrétně kaple svatého Ondřeje, mající za sebou čtyři staletí existence a udržována až do dnešních časů. Ostatně, skvělé místo pro koncerty, a to nejen díky perfektní akustice. Na hradě sídlila i početná vojenská hlídka, což si připomeneme při kulturních akcích v předsunuté fázi opevnění, hudba tedy nebude znít jen v kapli.
Postupně probíhá rekonstrukce hradu a věřte nebo ne, pokračuje dokonce opravdu mílovými kroky. Poloha hrad sice v minulosti ochránila proti dobyvatelům, ale v polovině osmnáctého století byl doslova vysídlen a začal chátrat. Někdejší majetek olomouckých biskupů, který má obvod více než tři čtvrtě kilometru, ale rychle nabývá nového vzezření. Mezi další zajímavé moravské skvosty patří i hrad Helfštýn, nezapomeňme na zříceninu hradu Starý Jičín nebo naopak třeba město Jičín Nový. Milovníky lidové architektury určitě zaujme Rožnov pod Radhoštěm a zdejší nejstarší český skanzen Dřevěné městečko.
Jaroslav Hruška | 9.9.2018
Aktuální počasí v destinaci
|
4,5°C
|
Předpověď počasí |