Minaret na jihu Moravy je unikátní ukázkou maurské architektury

Minaret v Lednickém zámeckém parku (Česká republika)
Minaret v Lednickém zámeckém parku (Česká republika)

To, že je třeba Španělsko nebo Turecko minaretů přímo plné, není nic zvláštního. Ale aby byl vystavěn v srdci Evropy, a to ještě relativně krátce poté, co skončily kruté války s Osmany, je vpravdě unikátem. Samozřejmě se nedá vůbec tvrdit, že minaret v Lednici na jihu Moravy má nějaký politický nebo náboženský náboj. To spíše jen kníže Alois Josef I. z Lichtenštejna chtěl doplnit bohatou sbírku rostlin nebo uměleckých předmětů z celého světa dalším dílkem mozaiky v okolí zámku Lednice.

Podle legendy chtěl kníže ukázat poddanému lidu, co si může dovolit

Na místě dnešního minaretu měl prý stát kostel. Ale protože se poddaní nemohli shodnout na jeho podobě a začali stavbu sabotovat (a proti stavbě dalšího kostela ve městě byla i sama katolická církev), kníže se rozhodl vystavět – v podstatě jim všem natruc, něco, co nemá ve středoevropském prostoru vůbec obdoby.

Šedesátimetrový minaret má trojici vyhlídkových ochozů a na ten nejvyšší se dostanete, až když překonáte více než tři stovky schodů. Z větší dálky to tak možná nevypadá, ale výstup až nahoru bude výkon hodný následování. A kde minaret vlastně je, jak se k němu dostaneme? Asi půl druhého kilometru cesty zámeckým parkem nebo se můžeme svézt na loďce přes zámeckou Dyji, pokud nás už budou z celého dne tak trochu bolet nohy. A do třetice – klidně vás sem dovezou i koně.

Interiér je skutečně velmi bohatě zdoben, z ochozů dohlédnete až do Vídně

Minaret byl vystavěn v letech 1797 až 1802, v zemích, kde není islám náboženstvím číslem jedna, je to dokonce nejvyšší stavba svého druhu. A samozřejmě nevypadá zajímavě jen zvenčí, v interiéru totiž najdete několik orientálně vyzdobených místností, které jsou otevřeny teprve od léta minulého roku, do té doby byly nákladně rekonstruovány – Dyje totiž napáchala jisté škody na statice stavby. Park uvidíte nejlépe právě z nejvyššího patra minaretu, nezapomeňte ale na nádhernou dobovou výzdobu, která jako by vypadla z pohádek Tisíce a jedné noci. Všechny předměty, které přivezl ten či onen kníže z rodu Lichtenštejnů ze svých cest, jsou totiž situovány právě zde...

Věděli jste, že z ochozů uvidíte nejen park Lednicko-valtického areálu, ale také dokonce až do Vídně? Třeba špička věže Stefansdomu je při dobré viditelnosti slabě postřehnutelná. Mohutná betonová stavba je přístupná od dubna do listopadu, vstupné je bez průvodce a činí osmdesát korun českých, rodinné vstupné je pak za 220 Kč. Atmosféru místa plně dokreslují různorodé citáty z Koránu, vepsané do zdi stavby. Ta byla oříškem i pro dělníky, kteří pevnosti konstrukce moc nedůvěřovali. Jak ale ukázal – respektive spíše neukázal – zub času, vše je vlastně v pořádku. Jak vidíte, Zámek Lednice nebo Janův hrad nejsou všechno, co v areálu uvidíte.

Booking.com