Janův Hrad představuje unikát mezi umělými zříceninami

Janův hrad (Česká republika)
Janův hrad (Česká republika)

Přezdívá se mu také zjednodušeně Janohrad, asi tak, jako říkáme v běžné mluvě Mariánky. Stavba v romantickém slohu zdobí čerstvého laureáta skupiny UNESCO už dvě století, stavěla se sedm roků a Jan I. z Lichtenštejna díky němu nevstoupil do dějin jen a pouze jako úspěšný vojenský velitel nejen v období napoleonských konfliktů. Čtyři křídla, gotické prvky, expozice muzea věnovaného hlavně lovectví a dalším kratochvílím šlechty devatenáctého věku. Pořád je na co se dívat…

Stavba je propracovaná do nejmenších detailů

Nešlo jen o skanzen, na který by nikdo nesměl – naopak, Janův hrad byl koncipován také jako místo, které poslouží v době honů pro zázemí myslivců a jejich doprovodu. Ach ano, klasický lovecký zámeček! Ten střežil v době mimo loveckou sezonu i hajný. Ostatně, posuďte sami, otevřeno je mezi květnem a říjnem kromě pondělků a o víkendech sem můžete zamířit i během dubna.

Na první pohled zaujme nejen propracovanost stavby, která se nese v duchu tehdy velmi populární pseudogotiky, ale také točitá schodiště z pevného dubového dřeva, jimž se podařilo přečkat bez úhony až do dnešních dnů. Pokud navštívíte zámek v Mikulově nebo hraniční zámeček Hlohovec, nesmíte vynechat ani neméně populární Janohrad. Ten se podobá svým středověkým předchůdcům v míře větší než velké, architektem byl sám Josef Hardmuth, autor minaretu v Lednici nebo loveckého zámečku u Břeclavi.

Příjemná procházka poblíž Lednice…

Nedaleko jsou i zámky Valtice a Lednice, samotný Janův hrad je situován na území spadající pod město Podivín v okrese Břeclav. Zatímco do konce druhé světové války byla oblast pod správou Lichtenštejnů, dnes je Janův hrad – a jeho široké okolí – státním majetkem a o lokalitu se stará Národní památkový ústav.

V interiéru Janohradu se nachází prostorný rytířský sál a v rámci prohlídkového okruhu se podíváte ještě do dámských salonků v obou věžích. Prohlídkový okruh znamená procházku po prvním patře hradu, ale i tak zabere zhruba půlhodinku. Dozvíte se zde více o starobylém rodu, který vládl jihomoravskému regionu a organizoval setkání carů a králů pod jednou střechou.

Booking.com