Český Krumlov je oázou plnou kultury

Český Krumlov (Česká republika) - Photo by Martin Kunzendorfer
Český Krumlov (Česká republika) - Photo by Martin Kunzendorfer

Jihočeský region má řadu významných sídel, od Třeboně po Jindřichův Hradec, od Tábora po Český Krumlov. Právě o něm si dnes povíme něco více, někdejší rožmberská država patřila od roku 1602 do správy českého krále Rudolfa II. Díky vlivu poslední dvojice z proslulého šlechtického rodu se podařilo Krumlovu nevídaně rozkvést, ale pro dluhy Petra Voka musel být jeho majetek postupně rozprodáván. Po smrti milované Kateřiny z Ludanic si už ani Vok nepřál, aby panství zůstalo celistvé, neb neměl pro koho žít a cokoliv budovat…

V Českém Krumlově je spousta galerií a muzeí

Pokud tedy jde o historii, hrál Český Krumlov velmi důležitou úlohu nejen v jihočeském regionu. O tom svědčí i frekvence různých galerií a muzeí. Kromě toho regionálního, které nalezneme snad všude, je tu třeba Fotoateliér Seidel, věnovaný slavnému děčínskému rodákovi. Ale také muzeum věnované vzácným vltavínům nebo grafitový důl, kde se těžilo už dvě stě let a později sem mohli zavítat i první turisté – důl se totiž stal městskou památkou. A projížďka po Vltavě už může být jen sladkou třešničkou na dortu, když už jsme u sladkostí, místní kavárny jsou také pověstné…

Nedaleko od takzvaného Vnitřního města se nachází historická čtvrť Latrán – ta kdysi byla samostatným městem. Ze středověkého opevnění mnoho nezbylo, ale můžeme obdivovat pár církevních staveb – jako je kostel svatého Jošta nebo bývalý Minoritský klášter. V neposlední řadě je tu také Zámecký pivovar, patřící kdysi Schwarzenberkům a pojmenovaný dnes po rodu Eggenbergů, někdejších vlastníků krumlovského panství. Do třetice – historické předměstí Plešivec – je městskou památkovou zónou i díky stavbě synagogy, postavené netradičně na začátku minulého století z betonu a železa.

A co pár významných osobností krumlovského regionu?

Slavných spojených s Českým Krumlovem bylo v běhu staletí poměrně dost. Jmenujme například Bohuslava Balbína, Václava Beneše Třebízského nebo také Karla Čapka, jemuž se Krumlov líbil až mimořádně. Vilému z Rožmberka údajně zachránil život díky aktivní léčbě jistý Edward Kelly, dobře známý i filmovým divákům ze zpracování životního příběhu Rudolfa II. – alias Jana Wericha. V neposlední řadě – abychom si ještě zmínili další spisovatele – nabízí se za všechny ještě třeba Eduard Petiška. Při výletech po okolí nevynechejte České Budějovice, klášter Zlatá Koruna nebo třeba i Jindřichův Hradec…

Booking.com