Segovia – královsky vznešená

Segovia (Kastilie a León - Španělsko)
Segovia (Kastilie a León - Španělsko)

Nejkrásnější ze španělských hradů. Nepřehlédnutelný impozantní římský akvadukt. Dominantní elegantně štíhlá věž katedrály. Městem, které se může pochlubit těmito hned třemi úžasnými stavbami je Segovia. Je jedním z nejstarších a také nejpůvabnějších španělských měst. Není divu, že byla již v roce 1975 zapsána do Seznamu světového dědictví UNESCO.

Segovia byla královským městem staré Kastilie a je to opravdu úžasné historické město. Každá epocha zde po sobě zanechala památku. Původně keltské sídliště Segobriga dobyli Římané kolem roku 80 př.n.l. Své stopy zde zanechali Vizigóti a Maurové. V 11. století se stala sídelním městem kastilských králů. Právě v Segovii byla v Iglesia San Miguel roku 1474 prohlášena královnou Isabela I. Kastilská.

Velkolepý akvadukt je jedním z nejimpozantnějších výtvorů, který nám po sobě zanechali římští stavitelé. Jedinečný dvoupatrový akvadukt je vystavěný bez malty, pouze ze žulových bloků. Akvadukt je 15 kilometrů dlouhý, dosahuje výšky až 28 metrů a má celkem 163 oblouků. Není zcela jasné, kdy přesně jej Římané vybudovali, pochází zhruba z 1. století n.l.

 TIP  O Segovii píšeme i v našich dalších článcích, podívejte se na:
- Segovia - fotogalerie z roku 1998
- Segovia – město postavené Římany
- Akvadukt v Segovii je dílem zlatých římských ručiček
- Hrad v Segovii si zamilovala i Isabela Kastilská
- Segovia – fotogalerie z roku 2018

Segovia byla vybudována ve výšce 1000 m n.m. na vápencovém ostrohu. Na skalnatém útesu na západní straně města stojí pevnost Alaczár. Její pohádkové věže s břidlicovými taškami učarovaly také Waltu Disneymu a hrad se stal předlohou zámku Šípkové Růženky v Disneylandu. Původně arabský hrad byl po převzetí města Kastilií přestavěn do gotické podoby. Od 13. století se stal sídlem králů, mezi jinými také Katolických Veličenstev, Isabely Kastilské a Ferdinanda Aragonského. Po požáru v 19. století byl hrad zrekonstruován do své dnešní krásy. Určitě vyšplhejte na věž Torre de Juan, odkud je skvělý výhled.

Starému městu dominuje pozdně gotická katedrála. Stará katedrála byla zničená za povstání komunerů a v roce 1525 byla započata stavba nové katedrály. Díky elegantním, štíhlým a trochu strohým liniím je označována za „dámu katedrál“. Věž katedrály byla původně vyšší, ale po zásahu bleskem byla snížena na dnešních 88 m. Segovia patří do skupiny krásných historických měst jako je Avila nebo Toledo, které se nacházejí v blízkosti hlavního města Madridu a jsou ideálním cílem jednodenních výletů.

Booking.com