Baeza je město, kde se snoubí historie a olivový olej

Baeza (Jaén - Andalusie - Španělsko)
Baeza (Jaén - Andalusie - Španělsko)

Baeza je starobylé a malebné město, které se nachází v geografickém středu provincie Jaén v Andalusii. Je obklopeno úrodnou krajinou, která je po staletí obdělávána místními zemědělci.  K hlavním zdejším plodinám patří obilí a olivy. Centrum města Baeza je jedním z nejlepších příkladů italské renesanční architektury ve Španělsku a spolu se sousedním Úbedou bylo v roce 2003 zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO.

Historie města sahá do starověku, kdy bylo známé jako Biatra mezi oretanskými kmeny. Za vlády Vizigótů se jmenovalo Biattiensis a bylo sídlem biskupství. Za muslimské nadvlády se nazývalo Biesa a bylo hlavním městem království. Křesťanské dobytí proběhlo v roce 1146 za krále Alfonse VII., který mu udělil Fuero de Baeza, soubor právních předpisů. Fuero de Baeza stanovil normy, práva a privilegia občanů města a byl založen na Fuero de Cuenca, který byl vzorem pro mnohá další města v Kastilii. Fuero de Baeza platil až do 16. století, kdy byl nahrazen novými zákony a kodifikacemi. Fuero de Baeza je považován za jeden z nejstarších a nejvýznamnějších dokumentů španělského práva a je zachován ve formě rukopisu.

Město bylo opakovaně dobýváno a ztráceno mezi Araby a Křesťany, dokud nebylo definitivně dobyto Fernandem III. v roce 1227. V roce 1388 přešlo pod korunu Kastilie. Ve 15. století se vyznamenalo v boji proti Granadě. V 16. století zažilo velký hospodářský a kulturní rozvoj díky své poloze uprostřed plodné země a díky založení univerzity, která přilákala mnoho vzdělanců a umělců.

Turistické zajímavosti města jsou soustředěny v jeho historickém centru, kde se nachází nádherné paláce, kostely, brány, náměstí a fontány. Mezi nejvýznamnější památky patří Plaza del Pópulo, radnice, Plaza de Santa María, katedrála, Palác Jabalquinto, Brána Úbedy, Stará univerzita, Palác Majorada, Klášter San Francisco, Kostel Santa María del Alcázar y San Andrés, Kostel Santa Cruz, Kostel San Pablo a Klášter Encarnación. Mnoho z těchto staveb je zdobeno elegantními renesančními prvky, jako jsou oblouky, sloupy, štíty a reliéfy. Město bylo také inspirací pro básníka Antonia Machada, který zde učil na střední škole a napsal některé ze svých nejslavnějších veršů.

Pokud chcete ochutnat typickou kuchyni této oblasti, můžete navštívit některou z mnoha restaurací v Baeze. Doporučujeme například Restaurante Asador El Pórtico (Calle Obispo Narváez 3), kde si můžete dát grilované maso nebo ryby s domácím chlebem a olivovým olejem. Nebo si můžete zvolit Restaurante Casa Paco (Calle San Pablo 13), kde si můžete vychutnat tradiční andaluské pokrmy jako gazpacho, salmorejo, flamenquín nebo rabo de toro.

Baeza je také známá pro svou dlouhou tradici pěstování olivovníků a výroby olivového oleje, který je považován za jeden z nejlepších ve Španělsku a na světě. Olivové oleje z této oblasti se vyznačují nízkou aciditou, vysokým obsahem antioxidantů a polyfenolů a bohatou chutí a vůní. Mezi nejtypičtější odrůdy patří Picual a Arbequina, které dávají oleji různé nuance ovocnosti, hořkosti a pikantnosti. Olivový olej je základem středomořské kuchyně a má mnoho zdravotních přínosů pro srdce, krevní tlak, cholesterol a imunitu. Pokud navštívíte Baezu, nezapomeňte si koupit nějaký olivový olej jako suvenýr nebo dárek pro své blízké.

Baeza je město plné historie, umění, kultury a gastronomie, které stojí za to poznat. Je to ideální destinace pro ty, kteří hledají klid, relaxaci a kontakt s přírodou. Baeza vás okouzlí svou krásou a atmosférou a zanechá ve vás nezapomenutelné vzpomínky.

Booking.com