Alhambra je kouzelný palácový komplex v Andalusii
Nádhery vzniklo v období maurské nadvlády opravdu hodně, jižní kraje Španělska nabídnou desítky příležitostí, díky nimž se můžeme i dnes pokochat architektonickými skvosty dávnověku a obdivovat, co zvládli muslimští stavitelé. Často se po reconquistě přestavovalo v duchu křesťanství, z mešit vznikaly katedrály, investovalo se zlato z kolonií. Také vás fascinuje pohled na Alhambru? Ocitneme se s ní jako v pohádce, to je velká pravda. Jde o perlu Andalusie, která láká tisíce turistů a ti v ní objevují stále něco nového. Přidáte se také?
Jihovýchod Granady skýtá zajímavou procházku
Poblíž města, které sluje Granada, najdeme středověký komplex, jenž poskytoval panovníkům regionu útočiště a také měl obrannou funkci. Alhambra, jak zní původní arabský název, naznačuje na červený odstín stavby. Možná ale šlo také o upravený původní výraz Dar-al-Amra, tedy Pánův dům. Barva cihel, které vždycky rudě září do kraje nejen při západu slunce, dává tedy jen jednu dílčí odpověď, možná se Alhambra jmenuje podle něčeho úplně jiného. Více než 140 tisíc metrů čtverečních, to je plocha, kterou komplex ještě v dnešní době zaujímá a rozhodně si jej tak neprojdete za pár minut – spíše si vyhraďte o něco delší časový úsek. Možná vám nebude stačit ani odpolední procházka, abyste se vynadívali. Zájem je obrovský a rezervace lístků online se vyplatí.
Španělsko, to je nejen Toledo, León a Barcelona, ale především Andalusie, místo, odkud pochází i věhlasný olivový olej, ale také se tu střetává maurská a křesťanská architektura, které někdy dokonce splývají v jednu zajímavou mozaiku. Alhambra vyrůstala mezi koncem třináctého a polovinou čtrnáctého století, z pohledu arabské nadvlády se dá říci, že skutečně na poslední chvíli. Romantika a dobrodružství, ale také skutečná monumentálnost. Snad jen škoda, že katoličtí vládci si po vítězství v dlouhé válce budovy upravovali a renesančním domům muselo leccos ustoupit. Pokud vám dnešní Alhambra připomene Itálii, rozhodně to není jen zdání. A jen díky pár odvážlivcům se nepodařilo Napoleonovi komplex zničit, nálože totiž už byly rozmístěny a připraveny k likvidaci světské nádhery.
Arabský vzhled je tu samozřejmě stále patrný
I přes to, že se katoličtí vládci regionu snažili přizpůsobit architektonický styl tomu, který muslimy nepřipomíná, povedlo se jim to jen z malé části. Arabské vzezření je tu stále, hrad, palác a budovy určené služebnictvu jsou velmi pestré a jedinečnému výhledu na přírodní scenérii proslulé Sierry Nevady tady vůbec nic nebrání. Ostatně, toto pohoří na samém jihu Pyrenejského poloostrova, které je nedaleko od Málagy, nabídne i lyžování. A také Mulhacén, jenž sahá do výšky 3479 metrů a je tak největší horou na území Španělska. Horké léto a mírná zima, i tohle poznání se odráželo u stavitelů Alhambry.
Chcete počkat, než vás sám emír přijme a udělá si čas? Zůstanete zatím v místnosti pojmenované Mexuar, na Lvím dvoře – Patio de los Leones – si prohlédnete velké sochy z mramoru dosti věrně zpodobňující tato ušlechtilá zvířata. Majestátně působí i Myrtový dvorec – Patio de los Arrayanes. A kam se ještě zadívat dál? Věž spravedlnosti (Torre de la Justicia) z poloviny 14. století v podání Jusufa I., ale také pomerančovníky, jezero se zlatými rybkami. Zkrátka, jako byste se ocitli v pohádce. Snad jen škoda, že někdy se Alhambře nevyhnula ani přírodní katastrofa, zemětřesení z roku 1821 bohužel způsobilo značné škody. Poté, co křesťané přejali v patnáctém století vládu, žel zde zmizelo mnoho z původní nádhery. I tak ale můžeme v rámci rozsáhlého komplexu obdivovat neskutečné věci.
Marek Kos | 2.9.2022
Aktuální počasí v destinaci
|
13,6°C
|
Předpověď počasí |