Andělský hrad v Římě

Andělský hrad v Římě (Itálie)
Andělský hrad v Římě (Itálie)

Mezi všemi římskými památkami nepatří Andělský hrad k těm nejznámějším, rozhodně však stojí za zmínku. Pokud vám italská metropole není cizí, pak jste o Andělském hradu jistě již slyšeli, možná jste dokonce byli buď přímo uvnitř, nebo alespoň v jeho bezprostředním okolí. Pro všechny ostatní v následujících řádkách přinášíme krátkou exkurzi do dějin této pozoruhodné stavby, která patří k významným dominantám Říma. Což by měl být dostatečný důvod, abychom se o ni zajímali.

Co dokázal Dan Brown

Stejně jako mnoho dalších impozantních římských architektonických počinů, i Andělský hrad se pyšní minulostí sahající bezmála dva tisíce let do minulosti.  Tedy do dob, kdy se křesťanství teprve rodilo – kde jinde, než v samotném centru Římské říše. Na pravém břehu Tibery tehdy vyrostla budova dodnes spjatá s celou řadou legend, mýtů a pověstí, mezi nimiž vynikají i zajímavé konspirační teorie. Andělský hrad dále proslavil nespočet literárních či filmových děl, z nichž je v současnosti zřejmě nejznámější bestseller amerického spisovatele Dana Browna Andělé a démoni. Děj tohoto románu (později zfilmovaného) se celý odehrává právě v Římě a čtenář se tak může alespoň virtuálně snadno přenést do kulis Kolosea, Pantheonu nebo Vatikánu; zejména však navštíví i některé méně známé římské kostely, které od vydání Andělů a démonů přitahují daleko více turistů, než tomu bylo před tím.

Mauzoleum pro císaře

A možná právě díky Andělům a démonům se širší veřejnost dozvěděla o tom, že mezi Andělským hradem a nedaleko ležícím Vatikánem se nachází „tajná“ chodba, původně určena pro papeže, který by v případě hrozícího nebezpečí mohl touto chodbou uprchnout a ukrýt se před hrozbou právě v Andělském hradě.

To však nebyl původní účel stavby kruhového půdorysu, kterou zdobí sochy okřídlených andělů. Andělský hrad nechal již dávno před papeži vystavět jeden z posledních římských císařů, Hadrián (mimochodem ten, za jehož vlády se Římané dostali až na území dnešní Anglie, což nám dodnes připomíná tamější Hadriánův val). Císař zamýšlel vytvořit z Andělského hradu své mauzoleum a toto přání se mu splnilo. Od poloviny druhého století našeho letopočtu odpočívá mezi zdmi této stavby nejen Hadrián, ale rovněž jeho následovníci: slavní císaři Marcus Aurelius, Septimus Severus nebo Commodus.

Booking.com