Žirafa v národním parku (Zambie)
Žirafa v národním parku (Zambie)

Zambie je vnitrozemský africký stát, který sousedí například s Angolou, Keňou, Tanzanií a Zimbabwe. Asi šestnáct milionů obyvatel, angličtina jako úřední jazyk, přes padesát let moderní historie – i to je Zambie. Co může nabídnout turistům z Evropy? V první řadě je to nádherná příroda, typická Afrika, která vám prostě vezme dech. Mapa Zambie ale mluví jednoznačně, hustota zalidnění je tu velmi malá a vodní plocha tvoří jen procento z celkové rozlohy země.

Metropolí je zde Lusaka, která nedávno oslavila sto let existence

V samém středu země se nachází hlavní město Zambie, Lusaka, která byla centrem už někdejší britské kolonie. Během našich podzimních měsíců je tu opravdu vedro, ale s koncem jara a začátkem léta nastává ideální doba pro cestování. Je skoro jisté, že v Lusace se dlouho nezdržíte, sama o sobě není až tak zajímavá, většina lidí se ubytuje v levném hotelu a vyrazí co nejdříve obdivovat krásy přírody na safari. Nakonec, Zambie je domovem hne devatenácti národních parků, připomenete si i cestovatele Livingstona, ale také si užijete pohled na sto metrů vysoké Viktoriiny vodopády (stojí to ale dvacet dolarů).

Klid v národním parku Zambezi jen tak něco nepřekoná, žije tu až neskutečně mnoho ptáků (celkem asi šest stovek druhů!) a dalších zvířat, která se vyžívají v záplavových pláních. V Zambii najdete také největší národní park na africkém kontinentu, ten nese název Kafue. Pravda, větší města nabízí evropský styl života (alespoň za zmínku stojí Livingstone, Kitwe nebo Ndola) se vším všudy, ale to naláká jen naprosté minimum turistů. Kdybyste viděli naživo přírodu v Zambii, jistě byste s námi souhlasili…

Doprava není tak snadná, místní se spoléhají hlavně na automobily, železniční trať má celkem asi tisíc kilometrů, což je na zemi desetkrát větší než ČR opravdu hodně malé číslo. Jezdí se tu zásadně vlevo, pokud se někam vydáte pěšky, nebojte se nebezpečí jako třeba v Somálsku. Musíte mít ale pokrývku hlavy, držte se průvodce a vynechejte deodorant, zvířata jej cítí už na dálku a zbytečně by pak utekla. Nezapomeňte na vodu! Delší kalhoty také nebudou od věci, přeci jen, místní džungle nabízí i ostré trny a o hmyz tu rozhodně není nouze.

Očkování je nutností, léky si vezměte s sebou, v ubytování žádný luxus nečekejte

Nakupovat proviant ve velkém lze v podstatě jen ve městech, od věci jistě není mít vlastní stan. V národních parcích lze bez problémů kempovat, zaplatíte asi deset dolarů za osobu a noc. Dostatek pohonných hmot je základ, jinak se v takto velké zemi nikam nedostanete. Autobusy jsou také ekonomickou variantou dopravy, jsou navíc mimořádně levné. Využívejte místní měnu (Kwacha, má hodnotu asi šesti amerických dolarů), dolary sice ve městech uplatníte, ale na venkově je nikdo nevezme. Očkování je nutností, cholera nebo malárie jsou nemoci, které hrozí i dnes. Pijte jen balenou vodu, berte preventivně antimalarika. Nezapomeňte na dalekohled, ten byste měli mít kolem krku, protože bude pořád na co koukat!

A oblíbené jídlo pro místní? Rybí nebo i jiné maso, favoritem je i rýžová kaše jménem bambara, oslazená trochou cukru nebo nshima, což je zase kaše z kukuřice. Nedivte se, že jídlo se tu běžně jí rukama a ještě jednou – důležité je pít jen a pouze balenou vodu. Výlet ale rozhodně není od věci, milovníci zvířat tu uvidí orly bělohlavé, slony, antilopy a žirafy. Nouze tu rozhodně nebude, snad jen – pozor na hrochy!

Booking.com