Zebry v národním parku v Keni
Zebry v národním parku v Keni

Nespoutaná divočina, přátelští místní obyvatelé. Jen málokterá africká země nabízí tolik zajímavého jako Keňa. Navzdory tomu, že tu nenajdete stavby jako v Paříži nebo čilý ruch jako v New Yorku. Více než čtyřicet milionů obyvatel, necelých 600 tisíc kilometrů čtverečních. Drtivá většina obyvatel vyznává, možná trochu překvapivě, křesťanskou víru. HDP na obyvatele je na Afriku neuvěřitelných 1500 dolarů. Každý druhý obyvatel Keni je ale bohužel nezaměstnaný a tento trend se zřejmě do budoucna vůbec nezmění. Velkým mínusem je i lékařská péče, na deset tisíc obyvatel připadá jen jeden studovaný člověk v bílém plášti.

Vodopády v Keni

Národní parky, které nejsou snad nikde jinde, napočítali bychom jich celkem pětatřicet. Gazely, levharti, sloni i žirafy na jednom místě. Keňa se druhým jménem nedá nazvat jinak než obrovskou přírodní rezervací. Jako bonus tu pak máte proslulé Viktoriino jezero. Domluvíte se svahilsky, ale řada místních hovoří i anglicky, tudíž se není čeho obávat. Pojďme si tuto zajímavou zemi představit krůček po krůčku…

Třetina pastviny, třetina zase lesy

Keňa je specifická tím, že jen osm procent její rozlohy tvoří orná půda. Jsou tu hlavně stepi či savany, při pobřeží pak najdete tropické pralesy o nevídané hustotě. Třetina rozlohy Keni je tvořená pastvinami pro zvířata, další třetina pak tvoří lesy. Velmi známé rezervace, jako například národní park Tsavo East Lake Nakuru nebo Masai Mara ukrývají opravdové přírodní poklady. Exotická zvířata, nedotčená divoká příroda, až čtyřicetikilometrová stáda pakoňů a zeber, pohled na majestátní horu Kilimandžáro, obrovské baobaby, buvoli, lvi, leopardi nebo jeskyně a vulkány. Například takové hrochy tu můžete pozorovat takřka z pár metrů díky pozorovací místnosti v parku Tsawo West.

Lev v národním parku v Keni

Národní park Meru a příběh lvice Elsy. Národní park Lake Nakuru a houfy plameňáků. Národní park Samburu a krmení krokodýlů. Ale také národní park Sibiloi a miliony let historie našich přímých předků – právě tady totiž najdete největší keňská archeologická naleziště. Keňa je vlastně jedna velká přírodní rezervace – důkazem toho je, že jsme se vlastně ve výčtu zajímavostí ještě nedostali k žádnému konkrétnímu městu. To ale hned napravíme…

Třímilionové Nairobi je ve vysoké nadmořské výšce

Hlavním městem Keni je Nairobi, žije v něm více než tři miliony obyvatel a našli byste jej na jihozápadě země. Turisté v Nairobi nevydrží moc dlouho, bohužel je tu špatná veřejná doprava, která není dokonce vůbec dostupná většině chudých obyvatel. Navštívit zdejší zoologickou zahradu je demoverzí toho, co vás čeká jinde v Keni. Skanzen s ukázkou domorodých vesnic je však už o něco zajímavější a Národní muzeum si můžete prohlédnout za jedno odpoledne také. Pěšky po soumraku tu ale nikam ven raději nechoďte, v autě se zamykejte a buďte vůbec maximálně opatrní. Nadmořská výška 1700 metrů jistě není na překážku, část území Keni je celkově vzato poměrně vysoko nad hladinou moře.

Prodavačka na tržišti (Keňa)

Dalším významným městem je Mombasa, která nabízí pohled třeba na někdejší portugalskou pevnost Fort Jesus z konce šestnáctého století. Vydat se sem můžete vlakem, ale najdete tu též mezinárodní letiště. Obrovský přístav, dvojice gigantických sloních klů na Moi Avenue, ale také noční život západního střihu. Třetím největším městem Keni je pak Kisumu, které je známé i díky tomu, že leží nedaleko Viktoriiných vodopádů na západě země.

Booking.com