Kostarika, to je země vulkánů i magické přírody

Kostarika
Kostarika

Do Kostariky, země vklíněné mezi Nikaraguu a Panamu, se bezesporu jezdí hlavně kvůli malebné přírodní scenérii. Pět milionů obyvatel a padesát tisíc kilometrů čtverečních, což má například i Bosna a Hercegovina nebo Slovensko. Dovolená v Kostarice, to je hlavně 28 národních parků, které pokrývají více než osminu rozlohy země. Mapa Kostariky nás také upozorňuje na to, že polovinu rozlohy tvoří lesy a v nížinatých polohách je spoustu bažin. Většina obyvatel žije v geografickém středu země. A co tu vlastně můžeme obdivovat?

Metropolí je tu San José, mísí se zde koloniální a velmi moderní styl architektury

Přes tři sta tisíc obyvatel a velmi vlhké tropické klima, to je hlavní město Kostariky San José (tedy vlastně svatý Josef, v bývalých španělských koloniích dosti obvyklé pojmenování). Klenoty kostarické architektury jsou třeba místní národní divadlo, sídlo římskokatolické arcidiecéze nebo také zdejší čínská čtvrť. Necelá tři staletí městské historie, japonská stylová zahrada Okayama Park, zoo pojmenovaná po Simonu Bolívarovi nebo několikero muzeí, nudit se tu rozhodně nikdo nebude. Snad jen je zapotřebí dodat, že nadmořská výška 1500 metrů dělá ze San José jedno z nejvyšší center na světě.

Dalším významným městem Kostariky je pak i Limón, rozprostírající se na břehu Karibského moře. Tržiště, kde najdete vše, na co zrovna pomyslíte, ale také hotely s výhledem na širé moře, stejně jako pestré možnosti pro milovníky pláží. Na severu Kostariky pak zaujme i město Liberia, obdivovat tu můžete i třicet kilometrů vzdálený národní park Rincón de la Vieja. Z okraje sopečného kráteru ve skoro dvoukilometrové výšce budete mít perfektní výhled na celou Kostariku, žijí tu ale i jaguáři a pumy, stejně jako lenochodi a nespočet exotického ptactva. Snad jen doporučujeme průvodce, celá oblast je vulkanicky činná, takže u některých cest může být i trochu nebezpečno.

Vstupem do národního parku Manuel Antonio je také městečko Quepos, které dostalo název po jednom z indiánských kmenů v této oblasti. Národní park Manuel Antonio je veřejnosti přístupný jen zčásti, pokud ale milujete leguány, roztomilé opičky a lenochody, je to místo přímo pro vás! Vlhký tropický prales však pojme jen relativně málo návštěvníků, doporučujeme si proto trochu přivstat, aby na vás vyšla řada…

Kostarika má silnice v relativně dobrém stavu, nebojte se půjčit si auto

Silniční síť v této středoamerické zemi je poměrně kvalitní a dobře sjízdná, takže všudypřítomné autopůjčovny dobře prosperují. Pozor snad jen na období dešťů (prolíná se se začátkem našeho podzimu), řidič musí být starší třiadvaceti let, jezdí se výhradně vpravo. Vyzkoušejte si kromě slunění na pláži i šnorchlování, při návštěvě národních parků si nezapomeňte popovídat i se starými želvami, možná vidí svět trochu jinak než vy. Je pravda, že vstup do národních parků je poměrně nákladný, ale za tu nádheru skutečně stojí. Pokud chcete suvenýr, připravte se, že indiáni budou rádi smlouvat a za kvalitní dřevěné výrobky si nechají výborně zaplatit.

Milovníci netradičních dobrodružství pak jistě ocení oblast Monteverde na severozápadu Kostariky, nachází se to motýlí farma nebo továrna na výrobu sýrů. A pokud máte rádi i tropické deštné lesy, naplánujte si několikadenní túru přes národní park Corcovado, samozřejmě i za asistence fundovaného průvodce. Kdo miluje vodní tvorstvo, nechť vyzkouší národní park Kokosový ostrov, kde žijí delfíni, bílí žraloci, ale i velryby.

 TIP   Pokud vás zajímá, v jaké době je nejlepší navštívit Kostariku, podívejte se na webové stránky SunHeron, které poskytují detailní informace o počasí a pomáhají lidem najít ideální dovolenou.

Jak asi tušíte, skvěle se tu domluvíte španělsky, ale ani s angličtinou nebudete za podivíny. Pokud cesta nepřekročí devadesát dnů, nebudete potřebovat vízum, připravte se ale na určité letištní poplatky při odletu (zhruba třicet dolarů). Pokud jde o ceny, nečekejte nic příliš drahého, alespoň na české poměry. V dobré restauraci necháte za kompletní oběd třeba deset dolarů.

A co kostarická kuchyně? Samozřejmě, svůj velký vliv tu má i Španělsko

Kuchyně na Kostarice samozřejmě není to hlavní, kdo bude chtít, dá si hamburger nebo hranolky, které jsou v místních letoviscích zcela typické. Čerstvé ovoce nebo pokrmy z kukuřice a rýže jsou však pro tuto zemi zcela typické, specialitou je poněkud netradiční polévka z banánů a hovězího masa. Skvělé ovocné džusy nebo pivo, kterým jistě nikdo z Čechů nepohrdne – ale také spoustu soli v pokrmech v restauracích, takže než dochutíte, raději si dejte první testovací sousto. A na závěr, vodu jedině balenou (z pochopitelných důvodů)!

Booking.com