Severní Norsko, Loppa, ráj sportovních rybářů

Bergsfjord  (Norsko)
Bergsfjord (Norsko)

Bergsfjord - osada ležící v obydlených územích na poloostrově Loppa v severním Norsku. Vydali jsme se sem na destidenní rybářský výlet. Letěli jsme letadlem. Cesta Praha - Oslo - Alta - Øksfjord - Bergsfjord trvala přesně 25 hodin. Trajekty a lety na sebe moc nenavazují :). Z Alty jsme cestovali třemi rychloloďmi. Veškeré spoje lze pohodlně najít na stránkách společnosti Snelandia.

Bohužel jinak než trajektem se sem dostat nejde. Pro tyto osady je typická silnice, okolo které jsou poházené dřevěné chalupy na zděném/betonovém podkladu, benzínová pumpa, přístavní mola a rybářské lodě.

V Norsku jsou běžné sušárny ryb. Sušené ryby jsou důležitou norskou vývozní komoditou.

Z Norska si můžete odvézt 20kg rybích produktů. Vzhledem k tomuto omezení jsme brali z ryb jen to nejlepší - horní filety. Máte-li štěstí (nebo víte, kde lovit, kde se ryby zdržují), není problém tento limit nachytat za jeden. Není problém zmrazené ryby převézt v polystyrenových termobednách. Na letištích jsou na tento typ zavazadla zvyklí.

Sever Norska jsme navštívili v době polárního dne. Na začátku nám to přišlo moc fajn, po několika dnech jsme ovšem úplně přišli o denní rytmus a nemohli se pořádně vyspat. Dlužno dodat, že nejkrásnější počasí a světlo na focení bylo vždy kolem druhé hodiny ráno ...

Na lodi  (Norsko)
Na lodi (Norsko)
Øksfjord (Norsko)
Øksfjord (Norsko)
Okolí Bergsfjord (Norsko)
Okolí Bergsfjord (Norsko)
Lososí farma (Norsko)
Lososí farma (Norsko)
Ledovcové jezero (Norsko)
Ledovcové jezero (Norsko)
Ledovcové jezero (Norsko)
Ledovcové jezero (Norsko)
Booking.com