Češi každým rokem stále častěji směřují do vzdálených exotických zemí, aby si zde užili zasloužené dovolené. Cestovní kanceláře se díky tomu předhánějí v nabídkách zájezdů do Egypta, Tuniska, Turecka, Jordánka anebo Maroka. Ačkoliv většina turistických resortů bývá více či méně izolována od domorodého světa, přesto řada turistů má touhu opustit pláž nebo hotelový bar a vydat se podívat do ulic místních měst.

Cestovní kanceláře samozřejmě nabízejí svým klientům možnost organizovaných výletů do města na památky a nebo tržiště. Jsou však lidé, kteří si chtějí užít trochu „dobrodružství“ a vyrazit na obhlídku jen tak na vlastní pěst. Jak pro organizované turisty tak i pro ty nezávislé jsem připravil pár rad jak vyrazit nakupovat na arabský trh, bazar nebo chcete-li súk.

Tržiště se v podstatě dají rozdělit na dva základní druhy. V blízkosti velkých turistických letovisek jsou trhy zaměřeny na suvenýry pro turisty. Proto zde najdete především keramiku, vytepávané věci, kožedělné výrobky, sošky a případně i CD a DVD. V místech kde turistů moc není si tržiště zachovaly svůj tradiční ráz a slouží především jako obchoďák pro místní. Jako turista si zde toho moc nekoupíte, pokud zrovna netoužíte po obnošeném šatstvu, plastovém nádobí či kovářských výrobcích.

Přesto i na místních tržnicích naleznete spoustu zajímavých věcí. Zpravidla zde můžete vyzkoušet místní pochoutky jako jsou olivy, datle a ti odvážnější i něco z vařené či pečené kuchyně. Také je zde množství obchodníků s oděvy a např. místní jemné šátky udělají radost vám a nebo někomu blízkému. Pokud zrovna nechcete nakupovat tak nevadí. Tržnice je totiž skvělým místem je se seznámit s místními lidmi a vůbec nevadí, že neumíte arabsky či turecky. Naprostá většina místních lidí je velmi milá a vždy je potěší, když se někdo zajímá o jejich kulturu a jak žijí. Hlavně mladí lidé znají základy angličtiny a tak si rádi popovídají s cizincem. Jsou většinou velmi zvědaví a navíc si procvičí jazyk. Tržiště je také místem, kde si užijete spousty různých pachů a vůní, které k tomuto místu neodmyslitelně patří a dotváří tuto pestrobarevnou hlučnou kulisu.

Před tím než vyrazíte do města nebo na trh je vhodné zvolit odpovídající oblečení. U mužů to může být tričko či košile a dlouhé kalhoty. Ženy by se měly vyvarovat vyzývavému sexy oblečení. Není dobrý nápad si brát krátkou sukni či šortky a krátké tričko odhalující břicho, které drží na vrchu jen díky úzkým šňůrkám. Tímto dává žena jednoznačný signál svému okolí, že se považuje za lehké stvoření. V dlouhém rukávu a v dlouhé sukni se možná více zapotíte, ale budete ušetřena sexuálních návrhů a ataků mužů a nepříjemných poznámek žen. Doporučení na vhodnou volbu oděvu se týká hlavně oblastí, které nejsou tak intenzivně zasaženy turistickým ruchem.

Na bazaru se budete mnohdy prodírat davem lidí a tak je vhodné si sebou brát jen část hotovosti a nebo si peníze rozdělit na více míst. Při placení plaťte z peněženky kde máte jen menší sumu, nikdy nevíte kdo vás sleduje a je zbytečné ukazovat okolí, kde schováváte úspory na celou dovolenou. Tímto odstavcem nechci říci, že by zde každého okradli, ale člověk má být opatrný. Také asi nebudete procházet Václavák s prkenicí nedbale zasunutou do zadní kapsy džínsů.

Asi každý kdo kdy něco slyšel o arabském trhu, slyšel i o smlouvání. Pokud budete na trhu nakupovat počítejte s tím, že budete muset smlouvat. Pokud je vám tento způsob obchodování, česky řečeno handrkování, cizí, tak vyhledejte obchod s pevnými cenami. Takových turistů z Evropy je totiž spousty a pro ně existují obchody „fix price“. Zboží je tady sice o něco dražší, ale nemusíte s nikým smlouvat. Pro smlouvače jsou tyto obchody dobrým vodítkem k určení ceny za zboží, tzn. směrem k jaké částce smlouvat.

Před tím než začnete vyjednávat o ceně si dobře vyberte zboží, které chcete koupit. Pozdější reklamace či výměna zboží může být obtížná. Je dobré si také promyslet strategii smlouvání a maximální částku, kterou chcete zaplatit. Neexistuje univerzální poučka o kolik cenu srazit. Někdy je to třetina, někdy desetina původně navržené ceny.

Na začátku smlouvání je dobré se domluvit v jaké měně budete obchodovat. Jestli v místní nebo v EURech či dolarech. Pokud máte jen velké bankovky (EUR nebo USD) obchodujte radši v místní měně. Při platbě např. dolary a vracení v místní měně vás může vzít obchodník na hůl. Pokud máte problém s dorozuměním je vynikajícím pomocníkem kalkulačka. Vyťukáte na displej číslo a hned je jasno. Zastáncům tradičnějších nástrojů podobně poslouží tužka a blok.

Počítejte s tím, že smlouvat můžete i 15 až 20 minut. Výše částky pro čas není podstatná. Pro místní je smlouvání nedílnou součástí obchodu a opravdu je to baví. Když vám nabídnou čaj tak neodmítejte určitě budete mít dost času si jej dopít. V klidu se posaďte, srkejte čaj a mezitím se dohadujte na ceně.

Obchodník se často ptát odkud jste. Díky tomu lépe odhadne vaši kupní sílu a částku, kterou od vás může požadovat. Sekundárně vaše odpověď slouží k navození přátelské atmosféry. Pokud totiž odpovíte, že jste z České republiky, obchodník vám odpoví, že je to fantastické. Protože jste Čech a jste strašně sympatický člověk tak vám to zboží dá výrazně laciněji než Němcům nebo Američanům. Mnohdy obchodník překvapí znalostí několik českých slovíček, a kterépak srdce našeho krajana poté nezjihne ?

Když už jste rozhodnuti jaké zboží chcete a máte zhruba představu kolik chcete zaplatit tak začíná nejzajímavější část nákupu. Vyjednávání. Nedávejte příliš najevo, že po zboží příliš toužíte. Když se zeptáte prodavače kolik za to chce, dost často vám odpoví otázkou, kolik chcete zaplatit. Řekněte částku o poznání nižší než chcete zaplatit, protože v rámci smlouvání budete muset ustupovat. Nejčastější reakcí na vámi navrženou cenu bývá hurónský smích prodávajícího, který vypadá, že lepší vtip tento měsíc neslyšel. Po čase, až se zklidní, na vás spiklenecky mrkne a řekne, že již máte mluvit vážně a navrhnout nějakou rozumnou cenu.

v Istanbulu, Turecko

Tímto okamžikem začíná vyjednávání. Počítejte s tím, že budete svědky divadla. Obchodník vám bude vysvětlovat jak je vaše cena nesmyslná, protože od nabízí drahé zboží té nejlepší kvality. Že pokud přistoupí na vaši cenu zbankrotuje a jeho sedm dětí umře hlady. V různých podobných obměnách si budete muset vyslechnout podobné příběhy, ale buďte si jistí, že pokud na obchodě nevydělá tak vám zboží neprodá.

Pokud se i po deseti minutách stále neblížíte k přijatelné ceně je vhodné se zvednout, rozloučit se a odejít. Při odchodu však pozorně však naslouchejte, protože obchodník za vámi jistě zvolá nižší částku. Nechce-li vás obchodník ztratit tak za vámi vyběhne, chytne vás za ruku a dovleče vás do stánku. Někdy pomáhá se zastavit poblíž u jiného stánku a ptát se po stejném zboží.

Při smlouvání se očekává, že budou vstřícní obě strany a tak pokud obchodník snižuje cenu, měli by jste pro změnu částku zvyšovat, aby jste se protnuli na částce přijatelné pro obě strany. Posledním zlomovým okamžikem je poslední jednotka (denár, libra, atd.). Zde vás zkusí obchodník zlomit a záleží jen na vás jak budete tvrdí.

Dobrý obchodník vám po uzavření obchodu poblahopřeje k dobré koupi a vy si jen pohlídejte, aby vám bylo zabaleno to správné zboží.

Co říci na závěr ? Arabský trh je jedno velké divadlo. Pokud zde chcete nakupovat musíte se stát součástí tohoto divadla a hrát svou roli. Je to model odzkoušený po tisíciletí a tak proč se do něj nezapojit a nevyzkoušet si trochu orientu na vlastní kůži? Kromě vázy a nebo jiného suvenýru získáte především zážitek na celý život.

Obecné informace, další rady a tipy naleznete v článku Finance na cestách.

Booking.com