Oheň v přírodě – část druhá

Oheň v přírodě -  část 2
Oheň v přírodě - část 2

V minulém článku jste se dozvěděli, kde a za jakých podmínek v přírodě můžete rozdělat oheň. Teď se naučíte jednoduchý spolehlivý způsob, jak a z čeho si nachystat materiál na podpal, jak vykřesat jiskru na zapálení a jak oheň zvětšit a udržet.

Návodů najdete plný internet. Existuje mnoho možností, nejlepší je se jich naučit více a pak používat tu, která vám bude nejvíc vyhovovat. Metoda, kterou jsem si vybrala já, má výhodu v tom, že stačí mít u sebe dvě jednoduché obyčejné věci, které vydrží hodně dlouho, nejsou drahé a fungují, i když je mokro. Zvládne to s nimi i začátečník, stačí trocha cviku.

Jedná se o nůž a takzvaný firesteel (podpalovací tyčinka, zjednodušeně křesadlo). Výběr nože záleží na preferencích a finančních možnostech jednotlivce, ale dá se sehnat i velice kvalitní a přitom poměrně levný outdoorový, případně pracovní nůž. Nůž se hodí mít v přírodě vždy u sebe, poslouží k mnoha účelům. Firesteel je ideální pomůcka, na kterou se můžete spolehnout. Na rozdíl od zápalek funguje i ve vlhku a na rozdíl od zapalovače se na něm nemá co porouchat. Pokud má u sebe plíšek, je lepší se zoubky. Škrtat se dá i hřbetem nože, pokud není zakulacený, případně kouskem pilky na železo.

 TIP  Přečtěte si všechny tři díly našeho miniseriálu " Jak rozdělat oheň v přírodě"
- Část první - kdy, kde a jak můžete rozdělávat oheň v přírodě
- Část druhá - rozdělání ohně bez sirek a jak používat firesteel (tento článek)
- Část třetí - chlupaté dřívko 

Jako materiál na podpal skvěle poslouží březová kůra, obsahuje spoustu oleje, i když je vlhká. Břízy rostou skoro všude, není problém nějakou sehnat. Neolupujte ale kůru z živých stromů, najděte si nějaký spadlý. Oloupanou kůru nerolujte, držela by tvar a špatně by se s ní potom zacházelo. Nařežte si kousky velké zhruba jako dlaň a skladujte je případně v batohu nebo v kapse naplacato. Vyhněte se kazům a sukům, ať se kůra při chystání ohně netrhá. Kůru si sbírejte průběžně, ať potom na místě, kde budete chtít dělat oheň, nemusíte hledat. Navíc vám ještě trochu vyschne a půjde to s ní líp.

Ohniště si připravte na rovné ploše, kde nehrozí, že by chytlo něco v okolí. Rovněž si připravte materiál na přikládání – vyhněte se chrastí, vypadá sice, že s ním půjde oheň udělat jednoduše, ale bývá vlhké. Raději si najděte nebo udělejte špalík, rozštípněte ho a dostanete se na suché dřevo, z něj si naštípejte třísky a nasekejte polínka. A samozřejmě také rovnou mějte po ruce vodu na uhašení.

Z vnější strany plátku kůry naškrábejte špičkou nože jemné hoblinky a hromádku nechte na plátku. Čím větší hromádka, tím větší šance, že chytnete jiskru. Metodu škrtání si natrénujte předem. Můžete k hromádce přiložit špičku firesteelu a rychlým škrtnutím plíšku nebo hřbetu nože po tyčince vykřesejte jiskru. Nebo můžete tyčinku držet nad hromádkou, plíšek držet na jednom místě, případně nůž zabořit k hromádce, a tyčinkou udělat rychlý pohyb směrem k sobě. Hned když jiskra podpálí hromádku hoblinek, přiložte připravené plátky kůry na přiložení a postupně přikládejte třísky a polínka.

Kdybyste nenašli v okolí březovou kůru, udělejte si takzvané chlupaté dřívko.

Můžete použít také borovicové kořeny nebo větvičky, které díky vysokému obsahu pryskyřice dobře chytají a dlouho hoří. Pokud si chcete vzít na podpal něco z domu, doporučuji trochu vaty nebo konopný provázek, ze kterého si nacupováním uděláte hnízdo pro jiskru.

Místo firesteelu můžete použít ocílku a pazourek nebo křemen.

Samozřejmě je mnohem jednodušší podpalovat zapalovačem nebo sirkami, ale nelze se na ně spoléhat stoprocentně. Firesteel beru jako pojistku, která nezklame.

 

Komentáře
Booking.com
Sponzoři článku

Chcete mít na tomto místě svůj inzerát? Staňte se sponzorem našeho článku! U tohoto článku si můžete na 1 rok zakoupit umístění vašeho vlastního odkazu. Vložit inzerát.

Nejnovější článek
Kam dále?
Reklama