Vybavení na cestu kolem světa (3/4)

Ve třetím díle seriálu s doporučeními co si vzít na cestu kolem světa, se dozvíte o využití nepromokavého pytle, co by měla obsahovat lékárnička, jak vybrat spacák, hamaku, karimatku a jestli sebou na cesty brát stan.

Nepromokavý pytel

Když jsem se připravoval na cestu říkal jsem si možná zbytečnost, teď bez nepromokavého pytle ani ránu. A už nejednou mi zachránil elektroniku a dokumenty od vody. Používal jsem dříve český pytel pro vodáky, ve Státech jsem si vsak koupil WXTEX o obsahu 15l, který má vzduchový ventil na vypouštění vzduchu a pro případné nafouknutí, když potřebujete, aby pytel plaval.

Obsah nepromokavého pytle

dokumenty málo používané jako očkovací pas, řidičáky, záložní peníze, šeky
nabíječka baterií
PDA
klávesnice
CD s fotkama a zálohy PDA
ostatní elektronika jako kabely, paměťové karty atd.

_________________________________________________________________________________________

Autorem tohoto článku je zkušený cestovatel Štěpán Javorčák (* 1974), který více jak 3 roky cestoval kolem světa. Čtenáři webu Desperado.cz mohli sledovat jeho cestu a zážitku na našich stránkách v sekci Deníky z cest - Štěpa ze světa. Štěpa i nadále příležitostně vyráží do světa, ale teď směřuje svou energii hlavně do farmy, kterou pořídil jako ruinu a teď ji intenzivně zvelebuje. Štěpa je internetově zdatný farmář a tak co se právě děje u něj na farmě se dozvíte na blogu The Farm house Chodec.

 _________________________________________________________________________________________

Lékárnička

Doporučuji vodotěsný obal, který uchrání vaše léky od vlhka. Používám lékárničku Explorer Kit - first aid TS08.  Nejsem doktor a tak popis léků berte informativně, prostě jen praxe.

Obsah lékárničky - PRŮJEM

smecta (nabaluje na sebe nečistoty a špatné bakterie ve střevech, pozor může také na sebe navázat účinné látky ostatních léků).
carbo medicinalis (nabaluje na sebe nečistoty a špatné bakterie ve střevech, pozor může také na sebe navázat účinné látky ostatních léků).
endiaron (desinfikuje střeva) Vhodné vložit jeden prášek do lékárničky na klíčích.
imodium (zastavuje pohyb střeva, ale neléčí příčiny průjmu) Vhodné vložit jeden prášek do lékárničky na klíčích.
imodium plus (rozpustný v ústech pro případ průjmu se zvracením)
entizol 250mg (ničí parazity, jedna se o chemoterapeutikum )

Obsah lékárničky - BOLESTI HLAVY, SVALŮ, HOREČKA

apo-ibuprofen 400mg Vhodné vložit dva prášky do lékárničky na klíčích.
paralen 500 Vhodné vložit jeden prášek do lékárničky na klíčích.

Obsah lékárničky - ANTIBIOTIKUM

Sumamed 500mg (širokospektré antibiotikum, pouze tři prášky, užívá se každý den jeden) Vhodné vložit jeden prášek do lékárničky na klíčích.

Obsah lékárničky - OPRUZENINY A PLÍSNĚ

pevaryl mast

Obsah lékárničky - POPÁLENINY OD SLUNCE

calcium pantothenicum mast

Obsah lékárničky - ALERGIE

flonidan 10mg Vhodné vložit jeden prášek do lékárničky na klíčích.
dithiadent inj.

Obsah lékárničky - NEVOLNOST Z CESTOVÁNÍ

kinedryl
antimo vhodné vložit jeden prášek do lékárničky na klíčích.

Obsah lékárničky - ANTIMALARIKA

malarone - cestuji již druhým rokem a antimalarika neužívám, pro případ malárie mám 12 tablet Malarone a do 24 hodin je nutné navštívit nemocnici, kde zvolí vhodnou léčbu.

Obsah lékárničky - DESINFEKCE

tea tree oil
jodisol
hypermangan

Spacák

Používám dvou vrství Polarguard 3D Polar Rock Empire. Extrem je do -20C, ale žádná sláva. Příště bych chtěl odzkoušet českou firmu Prima. Duté vlákno je vhodné i do mokra. V džungli jsem spal v 12-ti hodinovém lijáku jen ve spacáku plném vody a bylo teplo i když mi pak od rozmočeni odpadávala kůže. Peří je dobré, ale jak navlhne máte problém. Spacákem utěsňuji zbylý prostor v dolní komoře batohu, tím získá batoh pevný tvar a ušetříte místo. Spacák vybírejte podle podmínek, ve kterých ho plánujete používat. Při výběru se také vyplatí pročíst recenze spacáků.

Hamaka

Koupil jsem si hamaku v Panamě z padákového materiálu, je lehká malá a dá se sbalit do velikosti pytlíku rýže. Nechal jsem si přidělat zip po cele délce a tak se na večer mohu zapnout, což mi udrží větší teplo, nelezou vám tam mravenci a komáři nemají šanci. Hamaku používám také jako spací pytel ve vedrech, nebo tam kde jsou hodně špinavé dormitory. Super věc, ale pochybuji, že ji v ČR seženete.

Karimatka

Používám irské výroby Therm-A-Rest PRO LITE 4 R, super lehká o výšce 3,8cm. Nedoporučuji o tloušťce 2,5cm jelikož když se v noci hodně ochladí, karimatka ztratí část svého objemu a vy budete ležet na tvrdém.

Stan

Ve většině případech jej nepotřebujete, pokud chcete trekovat a potřebujete jej, vemte si jej, ale jinak je zbytečný. Vždy nejdete nějaký nocleh ať hostel nebo u domorodců. Případně můžete spát na zemi na karimatce. Já používám jednoprutový stan, který jsem koupil na NZ. Jeho nevýhoda je, že díky jednomu prutu nemá samonosnou konstrukci a tak se nedá postavit na pláži či podobném povrchu. Pokud opravdu potřebujete, kupte si nějaký levný na cestu a pak vám nebude líto ho někomu dát. Já jsem si koupil za 300$ a teď vím, že to je blbost.

____________________________________________________________

SERIÁL O VYBAVENÍ NA CESTU KOLEM SVĚTA

Vybavení ne cestu kolem světa – díl 1.

V prvním díle se dozvíte postřehy k váze batohu a jak rozumně vybírat elektroniku na cesty jako jsou baterky, nabíječky, foťák atd. V další části jak vybírat léky a očkování, jak zabezpečit dokumenty a že neškodí mít dva pasy. Dozvíte se i základní informace jak se pohybovat v rizikových oblastech.

Vybavení ne cestu kolem světa – díl 2.

V druhém dílu cyklu "Co si sebou vzít na cestu kolem světa" se dozvíte jak je to s pojištěním a především co dělat když se pojišťovně platit nechce. Pár informací zde najdete k hygieně a pak především co má cestovatel v batohu. Štěpa vám doporučí dobré boty, jaké pořídit kalhoty, košili nebo trenky a ponožky.

Vybavení ne cestu kolem světa – díl 3.

Ve třetím díle seriálu s doporučeními co si vzít na cestu kolem světa, se dozvíte o využití nepromokavého pytle, co by měla obsahovat lékárnička, jak vybrat spacák, hamaku, karimatku a jestli sebou na cesty brát stan.

Vybavení ne cestu kolem světa – díl 4.

V posledním díle našeho seriálu o vybavení na cesty se dozvíte doporučení k výběru hlavního a příručního batohu, jak batohy zajistit tzn. bezpečnostní síti. Článek dále obsahuje rady co dát do příruční lékárničky, jak vybavit krabičku poslední záchrany (KPZ) a jaké ostatní věci nezapomenout.

_______________________________________________________________

Tento příspěvek je součástí cestopisu, který dokumentuje mojí tříletou cestu kolem světa. Na úvodní článek cestopisného seriálu se dostanete kliknutím na "Stěpa ze světa aneb CESTA KOLEM SVĚTA".

Booking.com