Ubytování
Přenocování řešíme dvojím způsobem. Mimo Evropu spíme v levnějších hotelech či penzionech, většinou nazývané jako guesthousy. Ve Střední Americe se ceny za pokoj pohybují cca kolem 10$ – 15$, v JV Asii tak 3$ – 5$. Více je uvedeno u jednotlivých zemí. Při cestách autem po Evropě většinou ve stanu, buď v kempu nebo na volno.Není většinou vůbec žádný problém přijet do cizího města bez předem zajištěného ubytování. Ve většině mimoevropských zemí, budete mít spíš opačný problém, hned jak se objevíte, budete ihned zahrnuti nabídkami dohazovačů. Většinou se tomuto sice vyhýbáme a hledáme si bydlení sami, ale tento "dohazovačský" způsob prodeje je v těchto zemích obvyklý a můžete ho povětšinou klidně využít. Často bývá spojen i s dopravou na místo.Jediným problémem shánění ubytování až na místě mohou být velmi turistické oblasti v plné sezóně. Většinou se však velmi rychle nabídka vyrovnává poptávce, takže něco určitě seženete. Prozatím se nám nestalo nikdy, že bychom kdekoliv nenašli volný pokoj. Párkrát to sice nějakou chvíli trvalo, ale vždycky jsme našli.
Dobrou strategií je přijet na místo dopoledne. Většinou ve 12:00 nebo 13:00 bývá check-out a je tak nejvyšší šance na dobrý pokoj. Pokud se přesto obáváte vydat se jen tak naslepo, tak internet je dnes tak rozšířený, že mnoho i levných guest-housů si můžete případně rezervovat e-mailem.
Nejlevnější je přespání v tzv. "dormitory". Jde o něco jako lůžko ve společné noclehárně, většinou velký pokoj pro 4, 6 nebo až 10 lidí. Někdy bývají tyto pokoje rozdělené podle pohlaví. Tuto možnost nevyužíváme, ale je alternativou pro větší skupiny nebo naopak levně cestující samotné jedince. V teplých končinách některé hostely nabízejí možnost přespání ve spacáku na střeše.
Samostatné pokoje se pak dělí na single, twin, double, triple room, atd. V Asii jsou celkem běžné ceny za pokoj a ne za počet lidí. Rozlišují "double room" s dvěma lůžky a levnější "twin room" s velkou postelí pro dva. Dražší pokoje jsou s vlastní koupelnou, levnější jsou bez ní – tj. se společnou koupelnou na chodbě. Společné toalety ale většinou mívají poměrně slušnou úroveň, pravidlo to ale není.
Dalším faktorem ovlivňujícím cenu je klimatizace, kterou však za určitých teplotních okolností oceníte. V teplých krajích i ty levnější pokoje mají vždy alespoň větrák. V malarických oblastech většinou mají moskytiéru, i když spolehlivější je mít svou vlastní.
Téměř vždy se vyplatí pokusit se smlouvat, z cen vyvěšených na recepci většinou něco srazíte, např. alespoň snídani v ceně. Na to zda je cena včetně snídaně, event. třeba internet, či odvoz na letiště se vždy předem zeptejte. Smlouvání je ale obecně těžší pokud vás do hotelu přivede dohazovač. Lepší je platit vždy až ráno při odjezdu, je to tak běžnější a vyhnete se „nedorozumění“, zda jste už zaplatili. Pokud si chcete být jistí, že bude druhý den platit sjednaná cena, nechte si ukázat jak vás zapsali do knihy. Ještě se nám ale nestalo, že by někdo chtěl druhý den víc než bylo původně dohodnuto.
Co se týče hygienického standardu, samozřejmě čím levnější hotel, tím většinou horší podmínky. Ale že by se dalo říct, že čím dražší hotel či pokoj, tím lepší, tak to zase ne. Nejlepší je nejdříve se trochu porozhlédnout kolem jaké jsou ceny a za jakou kvalitu. Do levnějších hotelů je lepší s hygienických důvodů buď spacák nebo vlastní přikrývku. Protože spacák je do mnoha tropických zemí jinak vcelku zbytečný, řešíváme to dvěma víceúčelovými kusy flanelu.
V asijských tropech s vámi v hotelích často budou na pokoji pobývat malí gekoni. Tyto malé zelené ještěrky (4-10cm) šplhají po zdech a loví hmyz, hlavně komáry, díky čemuž jsou vítaným návštěvníkem. Není třeba se jich vůbec obávat. Většinou se drží na stropě nebo vysoko na zdech, odkud na zem takřka nesestupují. Je to sice trochu nezvyk mít nad hlavou ještěrku, ale nemusíte se bát, že na vás snad spadne, chodí po stropě stejně dobře jako my po zemi.
Pokoj si vždy chtějte předem prohlédnout, nabídnou vám většinou více variant. Pokud přesně nespecifikujete co chcete, tak jako první nejspíš tu dražší. Také platí úměra, že čím později v noci do hotelu přijdete, tím větší tlak na dražší pokoj může být. V některých zemích se totiž pozdě v noci na mnoho recepcí nedobušíte.
Možná to bude znít trochu paranoidně, ale z vlastní zkušenosti můžu říct, že se vyplatí si ještě před ubytováním základní věci v pokoji vyzkoušet tj. jestli funguje větrák nebo klimatizace, jestli teče a dá se zastavit voda, sprchuje sprcha, splachuje záchod, dá se otevřít okno apod. V tomto směru bylo opravdu doposud jedinečnou „zkušeností“ Turecko, do té doby jsme snad ani netušili kolik záludností může člověk v jednom obyčejném pokoji objevit. Pokud potřebujete „nabíjet“ nezapomeňte se podívat zda je tam zásuvka (a jestli funguje).
V Asii je také celkem běžné sdružování cestovatelů kvůli sdílení nákladů na ubytování, dopravu apod. V guest-housech vám téměř vždy nabídnou "doprovodné" služby. Zajištění dopravy, výletů, pronájem motorek apod. Využít můžete nebo ne a zajistit si to sami. Většinou máte možnost nechat si do druhého dne oprat věci. Téměř vždy si lze v hotelu po odhlášení nechat do večera batohy, většinou zdarma.
Pokud často využíváte kempy, může se vyplatit karta CCI (Camping Card International), mnoho kempů poskytuje různé slevy.