Belgické Bruggy aneb zajímavosti Benátek severu

Bruggy (Belgie)
Bruggy (Belgie)

Bruggy patři k nejmalebnějším belgickým městům. Leží na severozápadě Belgie a díky svým kanálům, které protínají historické centrum, jsou často označovány jako “Benátky severu”. Město bylo založeno ve 9. století jako pevnost proti Vikingům a postupně se stalo bohatým obchodním a kulturním centrem. V 15. století bylo jedním z nejvýznamnějších měst Evropy a sídlem burgundských vévodů. V 16. století však začal jeho úpadek kvůli zanesení přístavu a konkurenci Antverp a Amsterdamu. V 19. století bylo město objeveno romantickými spisovateli a malíři, kteří ocenili jeho zachovalou středověkou architekturu a atmosféru. V roce 2000 bylo historické centrum Brugg zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.

Nejatraktivnější památky v Bruggách

Náměstí Markt je hlavní náměstí města, kde se nachází radnice, zvonice Belfort s 83 metry vysokou věží a karillonem s 47 zvony, a řada barevných domů s typickými štíty.

Románsko-gotický kostel Bazilika svaté Krve pochází z 12. století a je zde uchovávána relikvie Kristovy krve, kterou sem přivezl hrabě Diederik z Alsasky po křížové výpravě.

V muzeu umění Groeninge jsou vystavena díla vlámských primitivů, jako jsou Jan van Eyck, Hans Memling nebo Rogier van der Weyden, ale také moderních umělců jako René Magritte nebo Marcel Broodthaers.

Gotický kostel Panny Marie z 13. století s 122 metry vysokou cihlovou věží, druhou nejvyšší v Belgii. V kostele je také hrobka Karla Smělého a jeho dcery Marie Burgundské a socha Madony s dítětem od Michelangela.

Bývalá obec bekyní Begijnhof, nábožensky založených žen žijících společně bez řeholního slibu. Je obklopena bílými domky se zelenými okny a dveřmi a má klidnou zahradu s rybníkem.

K modernějším zajímavostem patří interaktivní muzeum Historium, kde se návštěvníci mohou ponořit do života v Bruggách v 15. století prostřednictvím virtuální reality, filmů a rekonstrukcí.

Jaké další turistické zajímavosti Bruggy nabízí?

Belgie je nedílně spjata s čokoládou, takže nevynechejte návštěvu muzea čokolády. Dozvíte se vše o historii, výrobě a konzumaci této lahodné pochoutky. Můžete si prohlédnout staré stroje, nástroje a recepty, ochutnat různé druhy čokolády a dokonce si vyrobit svou vlastní.

Další tradiční belgickou „laskominou“ jsou hranolky a i tomuto jídlu je v Bruggách věnované muzeum. Dozvíte se zde vše o historii, výrobě a konzumaci tohoto oblíbeného belgického jídla. Můžete si prohlédnout staré fotografie, plakáty a kuriozity, ochutnat různé druhy hranolek a omáček a dokonce si koupit suvenýry ve tvaru hranolek.

Při návštěvě Benátek severu nesmíte vynechat projížďku lodí po kanálech. Je to jedinečný způsob, jak si prohlédnout město z jiné perspektivy a obdivovat jeho krásu a romantiku. Lodě vyplouvají z různých míst a plují po hlavních i vedlejších kanálech, kolem historických budov, mostů a zelených břehů.

Pro tuto část Evropy jsou typické větrné mlýny. Čtyři zachované větrné mlýny z 18. století najdete na okraji Brugg na břehu kanálu. Můžete si je prohlédnout zvenčí nebo zevnitř a dozvědět se něco o jejich historii a funkci. Jeden z nich je dokonce přeměněn na malé muzeum.

Kde se v Bruggách dobře najíst a ubytovat?

Až dostanete hlad nebo chuť na něco dobrého, můžete si vybrat z mnoha stylových restaurací, které nabízejí tradiční i moderní kuchyni. 

De Garre je útulná hospoda v úzké uličce mezi náměstím Markt a kostelem Panny Marie. Je známá svým domácím pivem Garre Tripel, které má 11% alkoholu a podává se s kouskem sýra. Hospoda má také bohatou nabídku dalších belgických piv a jiných nápojů. V patře je malá jídelna, kde si můžete dát tradiční pokrmy jako karbenátky, hranolky nebo vafle.

Populární pivnice Cambrinus s více než 400 druhy piva a stylovým interiérem inspirovaným legendárním králem piva Gambrinusem. Můžete si zde objednat pivo podle barvy, chuti, síly nebo země původu. K pití si můžete vybrat z jídelního lístku s pivními specialitami, jako jsou kuřecí křídla v pivní omáčce, hovězí guláš vařený v pivu nebo čokoládový dort s pivem.

Pokud si chcete užít opravdový gurmánský zážitek, tak vyzkoušejte prestižní restauraci De Karmeliet. Má tři hvězdy Michelin a je jednou z nejlepších v Belgii. Šéfkuchař Geert Van Hecke tvoří originální a sofistikované pokrmy z francouzské a belgické kuchyně v moderním pojetí. Restaurace má elegantní a klidnou atmosféru, s krásným výhledem na kanál a kostel Panny Marie. Rezervace je nutná a ceny jsou vysoké, ale stojí za to.

Pokud hledáte netradiční ubytování v Bruggách, můžete zkusit hotel De Tuilerieen, který se nachází v bývalém paláci z 15. století na břehu kanálu. Hotel kombinuje historický šarm s moderním komfortem a nabízí luxusní pokoje a apartmány, wellness centrum, bazén, saunu a vířivku. Hotel má také stylovou salónku s krbem, kde si můžete dát drink nebo snídani.

Bruggy jsou kouzelné město a věřím, že se vám zde bude líbit.

Booking.com