Gent je skrytý poklad Flander

Gent (Východní Flandry - Belgie)
Gent (Východní Flandry - Belgie)

Pokud hledáte zajímavou a krásnou destinaci pro svou příští cestu, tak se nechte okouzlit městem Gent. Je to čtvrté největší a jedno z nejkrásnějších měst Belgie, které nabízí bohatou historii, nádhernou architekturu, živou kulturu a vynikající gastronomii. Gent je město, kde si lidé užívají života, je to uvolněné místo, kde je možné všechno, a město, které působí lidsky. Jeho přátelští a pohostinní obyvatelé milují pohodový život. Nezmeškejte příležitost obdivovat Gentský oltář s motivem Klanění Božímu Beránku, světoznámé mistrovské dílo bratří Van Eyckových.

Kde leží Gent a jak se tam dostat

Gent leží v regionu Východní Flandry na severu Belgie, na soutoku řek Lys a Scheldt. Je to důležitý přístav a univerzitní město. Gent je snadno dostupný vlakem z Bruselu (30 minut), Bruggy (25 minut) nebo Antverp (50 minut). Můžete také letět na mezinárodní letiště Brusel-Zaventem nebo Charleroi a pak pokračovat vlakem nebo autobusem do Gentu. Pokud cestujete autem, můžete zaparkovat na jednom z parkovišť P+R na okraji města a pak použít veřejnou dopravu nebo půjčit si kolo.

Historie Gentu

Gent má dlouhou a bohatou historii, která sahá do středověku. Byl založen v 7. století jako opatství svatého Bavona na břehu řeky Lys. Jeho název pochází z keltského slova ganda, které znamená soutok. V 10. století začal růst jako obchodní a průmyslové centrum. V 13. století byl Gent jedním z největších a nejmocnějších měst Evropy s více než 60 000 obyvateli. Byl známý svou výrobou látek, zejména vlny a bavlny. V této době také vznikla řada nádherných staveb, jako jsou kostely, radnice, zvonice a hrad Gravensteen.

V 14. a 15. století se Gent zapojil do několika povstání proti francouzským a burgundským vládcům, kteří se snažili omezit jeho autonomii a privilegia. V této době se také narodili dva slavní rodáci: Jan z Gentu (1340), čtvrtý syn anglického krále Eduarda III., a Karel V. (1500), budoucí císař Svaté říše římské. V roce 1453 bylo povstání Gentu definitivně potlačeno burgundským vévodou Filipem Dobrým v bitvě u Gavere.

V 16. století byl Gent pod vládou španělských Habsburků a zažil období úpadku a represí kvůli náboženským konfliktům mezi katolíky a protestanty. V roce 1576 podepsal Gent spolu s dalšími nizozemskými provinciemi Gentskou pacifikaci, která byla pokusem o sjednocení proti španělské nadvládě. V roce 1584 byl Gent dobyt španělskými vojsky a ztratil svou nezávislost.

V 17. století se stal součástí Rakouských Nizozemí a začal se opět rozvíjet jako kulturní a hospodářské centrum. V roce 1715 byl Gent připojen k Rakousku podle Utrechtského míru. V roce 1794 byl Gent obsazen francouzskými revolučními vojsky a stal se součástí Francie. V roce 1815 byl Gent připojen k Nizozemsku podle Gentského míru, který ukončil válku mezi Spojenými státy a Velkou Británií.

V 19. století zažil Gent průmyslovou revoluci a stal se jedním z prvních měst v Belgii, které mělo železnici, plynové osvětlení a kanalizaci. V roce 1830 se stal součástí nezávislého Belgie po belgické revoluci. V roce 1913 hostil Gent Světovou výstavu, která představila jeho pokrok a prosperitu.

Během první i druhé světové války bylo město okupováno Němci a v září 1944 byly některé jeho části bombardovány.

V meziválečném období se Gent stal centrem textilního průmyslu a dělnického hnutí. V roce 1925 byla založena Univerzita v Gentu jako první nizozemsky mluvící univerzita v Belgii.

Po druhé světové válce se Gent rozvíjel jako moderní město s rozmanitou ekonomikou a kulturou. V roce 1958 byl otevřen přístav v Gentu, který je dnes největším „vnitrozemním“ přístavem v Evropě. V roce 1983 bylo historické centrum města prohlášeno za pěší zónu.

Na konci 20. století se Gent stal jedním z nejvýznamnějších kulturních a turistických center v Belgii. V roce 1999 byl Gent vyhlášen Evropským městem kultury. V roce 2000 byl založen festival Gentse Feesten, který je největším kulturním festivalem v Evropě.

Současný Gent

Gent je dnes moderní a dynamické město, které si zachovává svůj historický šarm a identitu. Je to kulturní a vzdělanostní metropole, která hostí více než 70 000 studentů a mnoho mezinárodních festivalů a akcí. Je to také město s rozvinutou ekonomikou, která se zaměřuje na služby, výzkum a vývoj, biotechnologie a logistiku. Gent je také město s bohatou gastronomií, která odráží jeho multikulturní charakter a lásku k dobrému jídlu. Můžete ochutnat tradiční flanderské speciality, jako jsou vafle, palačinky, čokoláda, pivo nebo tradiční dušené hovězí maso s cibulí a pivem, nebo objevovat exotické chutě z celého světa.

Památky v Gentu

Gent je město bohaté na historické a kulturní památky, které stojí za návštěvu. Několik nejvýznamnějších jsme pro vás vybrali:

Hrad Gravensteen: Středověký hrad z 12. století, který byl sídlem flanderských hrabat. Hrad je otevřen pro veřejnost a nabízí expozici o historii a životě na hradě, mučírnu a výhled na město z věže.

Katedrála sv. Bavona: Římsko-katolická gotická katedrála se tyčí do výšky 89 metrů a je nejvýznamnější sakrální stavbou v Gentu. Kostel byl vysvěcen již v roce 942 a dostavován ve 14. a 16. století. Interiér katedrály zdobí masivní sloupy a krásná vitrážová okna, ale především slavný Gentský oltář.

Gentská zvonice: Zvonice z 14. století je symbolem městské svobody a hrdosti. Je součástí světového dědictví UNESCO a je vysoká 91 metrů. Na vrcholu zvonice je umístěn zlatý drak, který je ochráncem města. Zvonice má 54 zvonů, které hrají každou čtvrthodinu.

Kostel sv. Mikuláše: Románsko-gotický kostel z 13. století je jedním z nejstarších a nejkrásnějších kostelů v Gentu. Kostel má impozantní fasádu s pěti věžemi, bohatě zdobený interiér s varhanami, oltáři a obrazy a zajímavou kryptu s archeologickou expozicí.

Graslei a Korenlei: Dvě protilehlé nábřeží kanálu Leie jsou považovány za nejmalebnější místo v Gentu. Na obou stranách kanálu se nachází řada historických domů, které sloužily jako sklady, celnice, obchodní domy nebo hostince. Dnes jsou domy přeměněny na restaurace, kavárny, hotely nebo muzea.

Významné svátky a oslavy

Gent je město plné života a radosti, které se projevuje v jeho různorodých a barevných svátcích a oslavách. Mezi nejznámější patří:

Gentské slavnosti (Gentse Feesten): jeden z největších kulturních festivalů v Evropě, který se koná každoročně v červenci. Po dobu deseti dnů se město promění v obrovskou scénu pro hudbu, divadlo, tanec, komedii, umění a další formy zábavy. Festival láká více než milion návštěvníků ročně.

Svátek svatého Bavona (Sint-Baafsdag): tradiční slavnost patrona města, která se koná 24. září. Slavnost začíná procesím s relikviemi svatého Bavona z katedrály na náměstí Vrijdagmarkt, kde se pořádají různé akce a atrakce pro děti i dospělé.

Světelný festival (Lichtfestival): mezinárodní festival uměleckých instalací a projekcí s využitím světla, který se koná každé dva roky na konci ledna nebo začátku února. Festival osvětluje historické i moderní památky města a nabízí fascinující procházku po centru Gentu.

Floraliën (Floralies): prestižní květinový festival, který se koná každých pět let v dubnu nebo květnu. Festival představuje nejnovější trendy a inovace ve floristice a zahradnictví a vystavuje více než 500 000 rostlin v různých lokalitách města.

Je libo dobrou restauraci?

Gent je rájem pro milovníky dobrého jídla, kteří si mohou vybrat z široké nabídky restaurací s místními i mezinárodními kuchyněmi. Mezi některé z nejlepších restaurací s místními jídly patří:

Du Progres: tradiční restaurace na náměstí Korenmarkt, která nabízí klasická flanderská jídla, jako je dušené hovězí, karbonády nebo kuřecí prsa s hořčicovou omáčkou. Restaurace je známá svou kvalitou, atmosférou a přátelskou obsluhou.

Restaurant Cocotte: moderní a stylová restaurace v hotelu 1898 The Post, která servíruje evropskou a asijskou kuchyni s lokálními surovinami. Restaurace má krásný výhled na řeku Lys a nabízí rafinované a originální pokrmy, jako jsou krevety s kokosovým mlékem, kachní prsa nebo čokoládový dort s malinami.

Roots: útulná a příjemná restaurace v blízkosti kostela svatého Michala, která se specializuje na belgickou a evropskou kuchyni s důrazem na zdravé a sezónní ingredience. Restaurace má jednoduché a elegantní interiér a nabízí chutné a kreativní pokrmy, jako jsou celerový krém s houbami, losos s brokolicovým pyré nebo jablkový koláč s vanilkovou zmrzlinou.

Proč jet do Gentu

Gent je město, které má pro každého něco. Ať už máte rádi historii, kulturu, přírodu nebo gastronomii. Gent vás určitě nadchne svou krásou, rozmanitostí a pohostinností. Je to město, které si zaslouží více než jednu noc pobytu.

Booking.com