Klášter v Ossiachu byl důležitým centrem Korutan

Klášter v Ossiachu (Korutany - Rakousko)
Klášter v Ossiachu (Korutany - Rakousko)

Malá vesnička, která hostí obrovské jezero a kdysi opravdu slavný klášter. Ossiach na jihu Rakouska asi nemusíme zdlouhavě představovat, snad jen – moc lidí tu tedy dnes nežije, stálých obyvatel je o něco málo více než osm stovek. Obec leží kousek od slovinských nebo italských hranic, rozprostírá se na východní straně stejnojmenného jezera – dokonce přímo ke klášteru si můžete doplout stylově na malé lodičce. Turisticky hodně frekventovaná lokalita, kde se ale budete cítit jako na malebném venkově v předminulém století, tak takové umí být dnešní Korutany

Tisíc let historie kláštera už určitě něco znamená…

Poprvé se v pramenech zdejší klášter, patřící do majetku benediktinského řádu, objevuje už prakticky před celým tisíciletím. Šlo o skutečné kulturní centrum regionu, klášter v Ossiachu byl uzavřen až v roce 1783, díky výnosu císaře Josefa II. V barokním období zažil přitom skutečný rozkvět, nejen proto, že byl mimořádně skvostně vyzdoben.

Dnes si samozřejmě klášter užívá také značnou popularitu, v jeho zdech je totiž hotel, ale každoročně se tu také pořádá festival klasické hudby – Carintischer Sommer – jak již název napovídá, zaujme návštěvníky regionu hlavně během letních měsíců. V minulosti zde zahráli například Cesar Bresgen (1982) a také Dieter Kaufmann (1989). Další významné církevní památky nebo stavby s klášterem přímo spojené jsou nasnadě – zdejší hřbitov, jenž je udržován přímo předpisově, ale také Kaple klidu, která je v nedaleké vesničce Tauern a založena byla s koncem třináctého století. Dnes má výrazně barokní vzhled, což uvidíte především na centrálním oltáři.

Zdejší oblast navštívil dokonce i sám císař Karel V.

Benediktinský klášter u jezera měl i slavnou návštěvu, v šestnáctém století sem totiž zavítal i sám císař Karel V. (1500 až 1558). V roce 2009 se dočkala stavba i velmi nákladné rekonstrukce, díky níž se udrží i pro další generace ve skutečně působivém hávu – byl i trochu rozšířen a jeho částečně průhledná fasáda bývá během kulturních vystoupení působivě osvětlena. V kombinaci s vážnou hudbou to bezesporu budí skutečně zajímavý dojem…

Samozřejmě, Ossiach není jediným tahákem v celém regionu, jmenovat toho můžeme i více. Co třeba Feldkirchen? Patnáctitisícové korutanské městečko nabídne třeba pohled na farní kostel Nanebevzetí Panny Marie nebo další skvělé sakrální stavby. Zapomenout bychom ani neměli na komplex Bamberger Amthofs nebo hrad Dietrichstein. Dalším lákadlem je hrad Landskron, na který zkrátka musí zavítat všichni milovníci sokolnictví, je tu pro ně totiž připraveno více než padesát dravých ptáků. S trochou štěstí si užijete i pohled na ojedinělou sokolnickou akci.

Booking.com