Feldkirchen in Kärnten – malé městečko pod Alpami

Kirche Sankt Michael ve Feldkirchen in Kärnten (Rakousko)
Kirche Sankt Michael ve Feldkirchen in Kärnten (Rakousko)

Feldkirchen in Kärnten je patnáctitisícové město, kterému Slovinci také říkají jednoduše „Trg“. Někdejší římské Beliandrum se nachází nedaleko alpských vrcholků a slovinských nebo italských hranic. Hlavní centrum stejnojmenného okresu, slavné díky mnoha řemeslům, obklopené loukami a lesy. Mírně kopcovitý terén díky podhůří Nockberge dělá z Feldkirchenu ideál pro cyklisty a nadšené turisty. Během zimních měsíců je oblast vhodná jako zázemí při dovolené na lyžích, všechna střediska jsou totiž jen pár minut cesty od města.

Římané tu byli poprvé na přelomu letopočtu…

Oblast samotná byla osídlená už od neolitu, přišedší Římané ale rozšířili systém silnic a dnešní Feldkirchen se stává obrovským komunikačním uzlem. V devátém století přichází vlna christianizace, která vyvrcholí v jedenáctém století, kdy oblast spadá pod diecézi Bambergu. V roce 1930 pak dostává Feldkirchen městská práva, když dosud měl jen práva pořádat trhy ještě od Marie Terezie.

Sportovní fandy jistě potěší možnost vyhlídkového letu s motorovým kluzákem nebo letadlem, let nad Korutany nevyjde kapsu turisty nijak draho. Každoročně se zde koná hudební festival, na němž se představí i řada zahraničních umělců – dá se proto říct, že kultura tu skutečně kvete, a to zcela na výbornou! Nejvyšším bodem Feldkirchenu je 1069 metrů vysoký vrcholek Taubenbühel, město samotné se nachází v průměrné nadmořské výšce asi 550 metrů. A jaké památky tu vlastně najdeme?

Sakrální skvosty první kategorie, račte se porozhlédnout!

Mezi nejznámější stavby v regionu se řadí farní kostel Nanebevzetí Panny Marie, jenž byl poprvé vysvěcen v druhé polovině jedenáctého století. Protože docházelo k tureckým vpádům, byl kostel dokonce na nějakou dobu opevněn. Staré období kostela připomíná už jen románská freska, dnes je například věž vyvedena v barokním slohu.

Kostel svatého Michala nebo kostel svatého Martina, to jsou další zdejší skvosty. Druhý v pořadí zaujme románskými prvky, ačkoliv je sám o sobě spíše gotickou stavbou. Feldkirchen je příjemné malé městečko, kde se ale asi nezdržíte dlouho – bude stačit hodinka nebo dvě během odpoledne, po obědě, příjemná procházka přeci nikomu a ničemu neuškodí.

Další z místních památek je třeba Bamberger Amthofs z přelomu třináctého a čtrnáctého věku, stejně jako hrad Dietrichstein, kam se slavná rodina v polovině dvanáctého století také na nějakou dobu nastěhovala. Když se ještě porozhlédneme po okolí, určitě nesmíme zapomenout na Ossiach, obec proslulou hlavně díky klášteru a přilehlé Ossiacher See, ideální místo pro trávení letní dovolené. Městečka jako Freisach nebo Villach jsou pak také skutečnou perlou moderního Rakouska, co hraje všemi barvami…

Booking.com