Bad Ischl - letní sídlo císaře Františka Josefa I.

Bad Ischl (Rakousko)
Bad Ischl (Rakousko)

Pokud se zajímáte o historii a při výběru dovolené je pro vás právě dostatek památek jedním z nejdůležitějších kritérií pro cílovou destinaci, pak byste rozhodně neměli pohrdnout Rakouskem. Tato alpská země ležící při jižní hranici s Českou republikou totiž i přes tuto blízkost nemůže být odlišnější. A historie se zde psala opravdu „na každém kroku“. Ať už navštívíte jakoukoliv horskou vesničku, nějaké to větší město nebo třeba samotnou metropoli Vídeň, můžete se spolehnout na to, že narazíte na pamětihodnosti. Ať už to bude třeba místní kostelík nebo tak velkolepá památka, jako vídeňská státní opera.

V následujících řádkách se podíváme do Bad Ischlu, lázeňského města v okrese Gmunden ležící oblasti Horní Rakousy. Čím je známé především? V souvislosti s loňským stým výročím zahájení první světové války se název města Bad Ischl, které dnes obývá asi čtrnáct tisíc stálých obyvatel, hojně skloňovalo. Leží zde totiž letní sídlo rakouskouherského císaře Františka Josefa I., který sem rád jezdil se svou ženou Alžbětou Bavorskou. Tato honosná stavba, připomínající spíše rozlehlý palác, dnes slouží jako vyhledávaná turistická atrakce. Současný majitelem budovy z poloviny devatenáctého století je rakouský arcivévoda Markus Habsbursko-Lotrinský.

Až si palác prohlédnete, neopomeňte ani další památky, kterých ještě v Bad Ischlu pár najdete. Čest názvu obce dělají místní solné lázně, které v minulosti rovněž využíval císařský pár, dnes je můžete využít i vy. Kromě solných lázní si lze užít třeba termální koupaliště a sauny.

Další významná místa v Bad Ischlu zmíníme již jen sporadicky Většina z nich je opět nějakým způsobem spojena s životem císaře a císařovny a jejich původ spadá do devatenáctého století, kdy zažil Bad Ischl největší rozkvět. Prohlédnout si můžete třeba KongressHaus – proslulé kongresové centrum spojené s divadlem, cukrárnu Zauner nebo farní kostel.

Pokud budete cestovat v této oblasti Rakouska, nevynechejte ani další zajímavá místa v okolí. Za návštěvu stojí městečko Gmunden a zdejší vodní zámek Ort. Určitě nevynechejte nejmalebnější městečko Rakouska Hallstatt.

Booking.com