Město Werfen a Hrad Hohenwerfen

Werfen a Hrad Hohenwerfen (Rakousko)
Werfen a Hrad Hohenwerfen (Rakousko)

Pevnost Hohenwerfen, která se majestátně tyčí na vrcholu vysoké skály. Hrad Hohenwerfen najdete v Rakousku, přibližně čtyřicet kilometrů jižně od města Salcburk v salzašském údolí a shlíží dobrotivě na nedaleké městečko Werfen.

Historie tohoto hradu se počítá již na více než devět století, jeho vznik spadá vlastně do období boje o investituru. Hrad Hohenwerfen nařídil v roce 1077 stavět salcburský arcibiskup Gebhard von Helfenstein, jenž patřil k přívržencům tehdejšího papeže Řehoře. Hrad ale neměl jen obrannou funkci, salzašským údolím totiž vedla velká obchodní stezka a podobná stavba se tehdy prostě hodila. Arcibiskup Gebhard si hradu příliš neužil, krátce po začátku stavby nuceně emigroval do Saska a vrátil se až po jeho dostavění, nicméně krátce po svém návratu zemřel.

Werfen a Hrad Hohenwerfen (Rakousko)

Hrad Hohenwerfen potkala pohnutá historie hlavně v roce 1525, kdy byl za selských bouří vypálen. O několik desetiletí později započala přestavba celého komplexu, která se nesla v duchu italské renesance. Ani tehdy ovšem nebylo vyhráno, hrad totiž v dalších staletích chátral a dočkal se obnovy až v roce 1898, kdy se jej „ujal“ arcivévoda Evžen Rakouský. Od roku 1987 je pak tento krásný hrad zpřístupněn široké veřejnosti.

A malá zajímavost, víte že se tu točil jeden docela známý film? Asi znáte alespoň z doslechu snímek z roku 1968 Where Eagles Dare (Kam orli nelétají) s Richardem Burtonem a Clintem Eastwoodem, který pojednává o válečných událostech?

A co že uvidíte na samotném hradě? Kromě věznic a mučíren vás zaujme obrovská zbrojnice, kde jsou i vystaveny i nějaké ty historické zbraně a také vyhlídka z vrcholu zvonice, odkud se můžete rozhlédnout po kraji. Respekt určitě budí i více než čtyřtunový zvon, který byl odlit roku 1586.

Werfen a Hrad Hohenwerfen (Rakousko)

Na hlavní věži Wallerturm najdete místní sokolnické muzeum, kde jsou vystaveny i expozice na toto téma až z Mongolska nebo Arábie. Nejvíce se samozřejmě muzeum věnuje středověku, což je doba největšího evropského rozkvětu sokolnictví. A to není vše, můžete samozřejmě vidět sokoly i jiné podobné létající dravce v akci. A nemusíte spěchat, tohle je k vidění opravdu každý den.

A teď ještě něco k městečku Werfen. To má asi tři tisíce stálých obyvatel a bylo založeno v době, kdy se začal budovat místní hrad. Pokud vaši pozornost zaujímají přírodní kuriozity, můžete navštívit místní atrakci Eisriesenwelt. Jedná se o největší ledovou jeskyni světa. Samotné město ale vypadá opravdu zajímavě a stojí za to si jej alespoň projít. Budete si připadat jako v ráji, všude kolem hory a lesy, jaké jinde jen těžko spatříte a v údolí tekoucí divoká řeka Salzach. A kromě toho se sem snadno dostanete, jen malý kousek od řeky totiž vede frekventovaná dálnice.

Booking.com