Solný důl Wieliczka

Solný důl Wieliczka (Polsko)
Solný důl Wieliczka (Polsko)

Nedaleko Krakova najdete jednu z nejzajímavějších atrakcí v okolí. Solný důl Wieliczka, Kopalnia Soli, byl v provozu nepřetržitě po 700 let. Je to podivuhodný svět chodeb, jam a komor vytesaných v soli. Solný důl je nejstarším průmyslovým podnikem s nepřetržitým provozem v Polsku. Důl je zařazen na seznam světového dědictví UNESCO.

Solný důl Wieliczka (Polsko)

Část dolu je otevřena pro návštěvníky. Návštěva zahrnuje tři nejvyšší patra, od 64 m do 135 m pod zemí. Důl je labyrintem tunelů. Celkem zahrnuje 300 km chodeb. Celkem má 9 pater, nejhlubší patro leží 327 m pod pozemským povrchem. Některé části přístupné veřejnosti jsou komory vytesané v soli vyzdobené sochami. Některé jsou v podobě kaplí, vyzdobené sochami a v soli vytesanými obrazy.

Solný důl Wieliczka (Polsko)

Největší z nich je kaple blahoslavené Kingy. Je to vlastně kostel kompletně vyhloubený v soli. Jeho rozměry nejsou zanedbatelné, půdorys měří 54 m x 17 m, strop je vysoký 12m. Kompletně vše, včetně oltáře, obrazů, soch svatých i svícnů je ze soli. Jeho zhotovení trvalo 30 let (1895-1927). Dnes se tady konají koncerty a mše. Pořádají se tady také svatby.

Solný důl Wieliczka (Polsko)

Prohlídka trvá asi 2 hodiny a začíná ve vstupní hale. Je lepší vzít si něco přes sebe, protože dole je konstantní teplota kolem 14C. Návštěvníci sestupují v intervalech po schodech dolů do nižších pater. Po svých ujdete v chodbách nějaké 2 kilometry.

Solný důl Wieliczka (Polsko)

Cestou uvidíte jak štoly a koleje s vozíky, kterými se sůl dopravovala. Instalována jsou také ukázky, jak se v dole pracovalo kdysi, včetně figurín dělníků i koní, kteří vozíky se solí tahali na povrch. Poté návštěvníky naloží do výtahu, který je sveze z hlubin podzemí zpět na povrch.

Vstupné Dospělí 46 PLN, poplatek za foťák nebo kameru 10PLN, platit lze kartou. Otevřeno denně duben až říjen 07:30-19:00, listopad až březen 08:00-17:00. Doprava Do Wieliczky se lze dostat minibusem jezdícím v častých intervalech z Krakovského nádraží od 6:00 do 20.00 hodin. (Rok 2007)
Booking.com