Varšava – polská metropole

Varšava (Polsko)
Varšava (Polsko)

Dvoumilionová Varšava je poměrně mladým městem, za druhé světové války totiž byla takřka z devíti desetin srovnána se zemí a musela být nákladně rekonstruována. I přesto je až impozantní, kam až se dopracovala někdejší malá rybářská vesnice. V šestnáctém století tu sídlil polský Sejm (tj. parlament) a z Varšavy se na nějakou dobu stalo i hlavní město Polska.

Během druhé světové války došlo k několika velkým povstáním, z nichž to poslední v srpnu 1944 rozzuřilo Hitlera natolik, že odmítl akceptovat veškeré návrhy Poláků a mínil město definitivně smazat z mapy. Necelý milion obětí na životech a spoustu zničených architektonických památek, to vše je následek řádění Wehrmachtu. V současné době je ale Varšava opět kvetoucím městem, které žije kulturou a prosperující ekonomikou, nachází se zde totiž i řada obchodních center.

Nejzajímavější památkou Varšavy je určitě Královský palác (Palac Krolewski), který byl po zničení v letech 1939 – 1944 během sedmdesátých a osmdesátých let nákladně obnoven. Dnes zde sídlí polské Národní muzeum, v minulosti pak šlo o rezidenci místních vladařů.

Královský palác ve Varšavě (Polsko)

Naopak nejvyšší budovou Varšavy je takzvaný Palác kultury, který sahá 231 metrů vysoko. Ten pochází z roku 1955, stavbu iniciovala Moskva a dodala na ni i své dělníky. Podle mnoha Poláků by měl být stržen jako symbol sovětské nadvlády nad Polskem, od roku 2007 jde ale o památkově chráněný objekt. Najdete v něm více než tři tisíce místností a z výšky lze obdivovat panoráma celého města a jeho okolí.

Jak již bylo řečeno, historické centrum Varšavy bylo za války takřka zničeno, ale díky obětavé rekonstrukci dnes vypadá opět k světu a bylo právem zařazeno i na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Měšťanské domky, kavárny a restaurace a například i kašna s mořskou vílou, která je jedním ze známých symbolů polské metropole. Její bronzovou sochu najdete i na Tržním náměstí, pochází z roku 1855. Podle legendy symbolizuje rozluku dvou sester, které dopluly k pobřeží Baltu a zatímco se jedna rozhodla zůstat v dnešním Polsku, druhá se chtěla vydat dál a doputovala až do Kodaně.

Staré Město nabízí i pohled na jeden z nejstarších polských kostelů vůbec. Jde o Kostel svatého Martina, který byl založen v polovině čtrnáctého století a dnes se nese v duchu baroka – byl totiž v osmnáctém století nákladně přestavován. Za zmínku stojí i blízký Kostel Matky Boží Laskavé, která je rovněž hlavní patronkou malebného města nad Vislou.

Palác kultury ve Varšavě (Polsko)

Varšava byla v minulosti obehnána i masivní zdí, ze které ale bohužel zbyly opět jen trosky. Přechod ze Starého do Nového Města tvoří opevnění zvané Barbakan z roku 1548, které připomíná tradiční středověký svět.

Na Novém Městě najdete hned několik sakrálních památek. Konkrétně například Kostel svatého Ducha (podobně jako v Praze), barokní Kostel svatého Františka či ryze gotický Kostel navštívení Požehnané Panny Marie, který pochází z roku 1411 a je tedy ve Varšavě jednou z těch poněkud starších staveb.

Památku na slavnou místní rodačku – Marii Curie Sklodowskou, najdeme v ulici Freta, rovněž v Novém Městě. Nachází se zde totiž její muzeum. A to není vše, nedaleko Varšavy najdeme i rodiště hudebního skladatele Fryderyka Chopina. Jeho srdce je ukryto v již zmíněném barokním Kostele svatého Kříže.

Ve Varšavě si ale mezi tolika památkami musíte dopřát i chvíli oddechu. Někdejší královský park Lazienki se spoustou rybníků, Ujazdovský park či Belveder, kde dnes sídlí hlava státu.

A kam se v Polsku ještě vydat? Zkuste třeba Krakov, který je velice atraktivní pro turisty, a to nejen díky královskému hradu Wawel. Navštívit ale můžete i Vratislav, Gdaňsk či Bialystok.

Booking.com