Polská Toruň je město významných památek a perníku

Toruň (Polsko)
Toruň (Polsko)

Starobylá Toruň patří mezi nejkrásnější a nejzachovalejší polská města. Turisté zde mohou obdivovat historické památky a ochutnávat proslulé místní speciality. Je to skvělé místo pro zastávku na cestě k Baltu, ale i pro zajímavý víkendový pobyt.

Archeologické nálezy dokládají osídlení tohoto místa již v 11. století. Díky obchodu se solí a výhodné poloze na řece Visle vzkvétalo již od svých počátků. Ve 13. století zde postavil Řád německých rytířů hrad jako základnu pro dobytí Pruska. V 15. století se v Toruni narodil astronom Mikoláš Koperník. Město přečkalo křižácké tažení, švédské války i německou okupaci.

Během druhé světové války naštěstí nedošlo téměř k žádnému poškození (na rozdíl od Gdaňsku nebo Vratislavi), díky tomu se zde dochovalo mnoho významných architektonických památek.

Od roku 1997 figuruje toruňské staré město na seznamu UNESCO. 

Dominantou centra je radnice ze 14. století – jedna z největších cihlových budov tohoto typu v Evropě. K významným památkám patří také kostely, městské brány, ruiny hradu, renesanční sýpka a šikmá věž, která je součástí opevnění.

Na ulici Mikoláše Koperníka stojí rodný dům tohoto věhlasného astronoma. Dnes slouží jako muzeum mapující jak Koperníkův život, tak historii Toruně. Ve sklepě je jako bonus muzeum perníku. Toruň totiž získala věhlas také díky místním perníkářům. Perník se zde peče už od 14. století a v mnoha podobách jej lze ochutnat v obchůdcích, kavárnách a restauracích.

Příjemnou relaxaci po prohlídce města nabízí nábřeží řeky Visly a písčitá pláž na protějším břehu určená k rekreaci. Děti určitě potěší návštěva zoobotanické zahrady.

Booking.com