Štětín a jeho malebné okolí

Štětín (Polsko)
Štětín (Polsko)

Štětín se stal jedním z nejvýznamnějších měst v Polsku. Přestože leží asi 60 kilometrů od moře, slouží jako přístav pro zaoceánskou a říční dopravu. Řeka Odra zde totiž dosahuje takové šířky, že po ní mohou plout i velké lodě. Nabízí přístup do evropského říčního systému a je zastávkou na vodním tahu z Pobaltských republik a Skandinávie do střední a jižní Evropy.

Město je však díky památkám, muzeím, promenádě či různým akcím zajímavé také pro turisty. Historické centrum není příliš velké a dá se pohodlně projít pěšky.

Dominantou je impozantní Zámek pomořanských knížat z 15. století. Budovu tvoří pět křídel se dvěma vnitřními nádvořími a dvěma věžemi. Interiéry sice nenabízí nic moc speciálního, ze zámeckého balkonu je ale nádherný výhled. V suterénu východního křídla sídlí Zámecké muzeum, kde jsou k vidění například cínové rakve posledních členů dynastie Gryfitů. V areálu zámku se často konají různé koncerty, festivaly a výstavy.

Nedaleko hlavní budovy stojí Národní muzeum s obsáhlými sbírkami artefaktů ze Západního Pomořanska.

Katedrála sv. Jakuba byla stavěna na etapy od 13. do 15. století. Za války byla téměř zničena, dnes má však díky rekonstrukci původní vzhled. V reprezentativních prostorách návštěvníky upoutají velmi vysoké zdobené stropy, gotické lomené oblouky a mistrně zpracované biblické motivy na obrazech i na oknech. Věž katedrály poskytuje výhled na celé město. Za prohlídku stojí také pozdně gotický cihlový kostel sv. Petra a Pavla nebo novogotická halová bazilika sv. Jana Křtitele.

K procházce láká nábřežní promenáda na západním břehu Odry. Nachází se zde kavárny a restaurace, památníky a sochy, z mnoha laviček lze pozorovat lodě plující po řece. Koná se zde spousta různých kulturních i společenských akcí, například Dny moře (každoročně v červnu), během kterých jsou k vidění polské lodě od jachet až po repliky korábů.

Na půl kilometru dlouhé vyvýšené terase nad řekou na ulici Valy Chrobrého stojí budovy důležitých institucí – Úřad vojvodství, Námořní akademie a Námořní muzeum zaměřené na námořní minulost Baltu, ve kterém jsou k vidění například námořní přístroje, jantarové šperky, makety lodí a také středověký člun. Skanzen za muzeem soustřeďuje čluny a rybářská plavidla.

K dalším významným památkám patří pozdně gotický městský dům postavený v 16. století pro rodinu bankéře Loitze, barokní radnice s Muzeem historie Štětína, Dům zemanů ze začátku 18. století, historické kino Pionier z roku 1909 nebo Bašta sedmi plášťů ze 14. století.

V těsné blízkosti Štětína leží několik přírodních zajímavostí.

Krajinný park Bukový prales o rozloze 100 km2 skrývá sedm přírodních rezervací s mnoha dobře značenými stezkami. Na území parku leží i několik jezer. Nejkrásnější je Smaragdové jezero, které vzniklo v místě bývalých křídových a slídových dolů.

 TIP    Na severu Polska najdete další zajímavá místa:
           - Malbork - impozantní klášterní pevnost
           - Gdaňsk je okouzlující město u Baltského moře
           - Objevte polskou poušť

Severozápadně od města se rozprostírá jezero ledovcového původu Dabie – čtvrtá největší vodní plocha v Polsku. Je atraktivní zejména díky písečným plážím a nabízí ideální podmínky pro jachting.

Na sever od Štětína leží 33 kilometrů dlouhý a 46 kilometrů široký Štětínský záliv. Je to nejbližší moře od území České republiky. Mísí se zde slaná mořská voda se sladkou a díky tomu nabízí mimořádné podmínky pro faunu i flóru. Záliv je vhodný ke koupání, výletům na loďkách, k pozorování vodních ptáků i k procházkám po pobřeží.

Booking.com