Poznaň je jedním z nejstarších měst Polska

Poznaň (Polsko)
Poznaň (Polsko)

Jedno z největších a nejstarších měst Polska, které leží mezi Varšavou a Berlínem. V minulosti mělo město strategickou polohu, dnes je to město, kde je mnoho pracovních i studijních možností. Turisté Poznaň navštěvují ne cestě do Krakova nebo o Varšavy.

Doprava do Poznaně

Z Čech se do Poznaně přímo dostanete pouze vlastním autem. Autobusy a vlaky vždy jedou přes Katowice a Krakov, po přestupu do Poznaně. Pokud si místo v polském dálkovém rychlíku rezervujete dopředu, povětšinou se cenově jízdenka pohybuje jako v Čechách někdy i levněji.

Poznaň je relativně rozlehlé město s cca 500 000 obyvatel. Většina hotelů a hostelů se ale nachází mezi centrem a vlakovým nádražím. Tudíž není třeba využít místní hromadné dopravy či taxi.

Aktivity v Poznani

Jestliže umíte anglicky nebo rozumíte polsky, určitě doporučuji tzv. Free walking tour. Jedná se o prohlídky města s místním průvodcem v angličtině a v polštině. Prohlídky se konají hlavně přes léto, ale několikrát do týdne i přes zimu. Průvodce s vámi projde celé centrum, řekne něco málo o historii a kulturním kontextu, nasměruje vám do dobré restaurace nebo vám dá tip, co a kde navštívit. Prohlídky jsou za dobrovolné vstupné, může se přidat kdokoli, popř. se můžete i odpojit kdykoli. Prohlídky na tento způsob probíhají v každém větším městě Evropy (i v Praze nebo v Českém Krumlově).

Při prohlídce města určitě nevynechejte jak Staré město, tak i Tumský ostrov. Ostrov Tumský je nejstarší část Poznaně, v minulosti zde sídlili polští vládci. Dnes tu můžete navštívit katedrálu sv. Petra a Pavla, několik kostelů a jiné církevní stavby. Ve Starém městě doporučuji prohlídku hlavního náměstí s radnicí a s barevnými kupeckými domky.

Poznaň není nikterak velké město, prohlídka se dá stihnout za 1 den, na 2. den si můžete naplánovat návštěvu místních muzeí a galerií. Takže ideální destinace na víkend či prodloužený víkend. Návštěva se dá spojit buď s Krakovem, Varšavou nebo Berlínem, vše je na půl cesty.

Booking.com