Krakov je starobylé polské město

Centrum Krakova (Polsko)
Centrum Krakova (Polsko)

Krakov leží v jižním Polsku jen kousek od českých hranic. Když jsem tam poprvé vyjela, ani jsem netušila, že je to město, které mě opravdu a upřímně nadchne a budu se tam ráda vracet. A tím, že je v Polsku o něco levněji než u nás v Čechách, s nákupy jsem neváhala.

Doprava do Krakova

Do Krakova jezdí z Prahy a Brna Flixbus, popř. můžete využít Leo Express vlak z Prahy a poté přestup na jejich autobus v Bohumíně. Jednou denně sem jezdí i přímý vlak od Českých drah, ale v nevhodný čas. Ceny za jízdenky autobusů a vlaků jsou relativně přívětivé, Leo Express a Flixbus mají často různé slevové akce a vše se dá koupit ještě laciněji.

Krakov je relativně rozlehlé město a předpokládám, že nebudete bydlet nikde blízko nádraží. Hotely jsou situované převážně v centru nebo u univerzitních kolejí. Autobusy a tramvaje tu jsou přehledné, jezdí často a jsou spolehlivé. Jezdí od brzkého rána až do pozdního večera. Jízdenky se dají koupit v automatech na některých zastávkách, kioscích, popř. přímo v autobuse nebo v tramvaji v automatu. Ale počítejte s tím, že pokud pojedete v ranní nebo odpolední špičce, dopravní prostředky jsou tak narvané, že nebudete mít šanci se k automatu probojovat a kontroly tu chodí docela často.

Aktivity v Krakově

Krakov je rozlehlé město, ale skoro všechny památky jsou na jednom místě. Stačí se tedy dostat na hlavní náměstí a poté už můžete prochodit celé město pěšky.

Pokud máte raději organizované prohlídky městem a rozumíte anglicky nebo polsky, zvažte návštěvu free walking tour. V Krakově jsou tyto prohlídky nabízeny více společnostmi, ale všechny víceméně nabízí prohlídku starého města a židovské části. Prohlídky jsou cca 2-3 hodiny dlouhé, probíhají buď tedy v angličtině, polštině nebo v jiných jazycích a jsou zcela otevřené všem turistům. Místní průvodce vás provede památkami, poví něco o historii a je zcela na vás, kolik za prohlídku zaplatíte. Takovéto prohlídky nejsou jen v Krakově, ale i v dalších polských městech (Poznaň, Varšava, Zakopane) a máme je i v Čechách.

Doporučuji určitě navštívit hrad Wawel, hlavní náměstí s katedrálou a soukenicí, židovskou čtvrť Kazimierz a přilehlé synagogy. Fandové historie si určitě přijdou na své v podzemním muzeu, v muzeu Oskara Schindlera či v židovském muzeu. Děti zase určitě ocení návštěvu Selfielandie, papouškárny, či museum Pinballu.

Krakov je celkově docela kosmopolitní město, kde najdete nejen polské restaurace, ale i mezinárodní. Za návštěvu stojí třeba kavárny Harryho Pottera nebo kočičí kavárna.

Komentáře
Booking.com
Aktuální počasí v destinaci
Mapa oblasti
Sponzoři článku

Chcete mít na tomto místě svůj inzerát? Staňte se sponzorem našeho článku! U tohoto článku si můžete na 1 rok zakoupit umístění vašeho vlastního odkazu. Vložit inzerát.

Nejnovější článek
Kam dále?
Reklama