Krakov je starobylé polské město

Centrum Krakova (Polsko)
Centrum Krakova (Polsko)

Krakov leží v jižním Polsku jen kousek od českých hranic. Když jsem tam poprvé vyjela, ani jsem netušila, že je to město, které mě opravdu a upřímně nadchne a budu se tam ráda vracet. A tím, že je v Polsku o něco levněji než u nás v Čechách, s nákupy jsem neváhala.

Doprava do Krakova

Do Krakova jezdí z Prahy a Brna Flixbus, popř. můžete využít Leo Express vlak z Prahy a poté přestup na jejich autobus v Bohumíně. Jednou denně sem jezdí i přímý vlak od Českých drah, ale v nevhodný čas. Ceny za jízdenky autobusů a vlaků jsou relativně přívětivé, Leo Express a Flixbus mají často různé slevové akce a vše se dá koupit ještě laciněji.

Krakov je relativně rozlehlé město a předpokládám, že nebudete bydlet nikde blízko nádraží. Hotely jsou situované převážně v centru nebo u univerzitních kolejí. Autobusy a tramvaje tu jsou přehledné, jezdí často a jsou spolehlivé. Jezdí od brzkého rána až do pozdního večera. Jízdenky se dají koupit v automatech na některých zastávkách, kioscích, popř. přímo v autobuse nebo v tramvaji v automatu. Ale počítejte s tím, že pokud pojedete v ranní nebo odpolední špičce, dopravní prostředky jsou tak narvané, že nebudete mít šanci se k automatu probojovat a kontroly tu chodí docela často.

Aktivity v Krakově

Krakov je rozlehlé město, ale skoro všechny památky jsou na jednom místě. Stačí se tedy dostat na hlavní náměstí a poté už můžete prochodit celé město pěšky.

Pokud máte raději organizované prohlídky městem a rozumíte anglicky nebo polsky, zvažte návštěvu free walking tour. V Krakově jsou tyto prohlídky nabízeny více společnostmi, ale všechny víceméně nabízí prohlídku starého města a židovské části. Prohlídky jsou cca 2-3 hodiny dlouhé, probíhají buď tedy v angličtině, polštině nebo v jiných jazycích a jsou zcela otevřené všem turistům. Místní průvodce vás provede památkami, poví něco o historii a je zcela na vás, kolik za prohlídku zaplatíte. Takovéto prohlídky nejsou jen v Krakově, ale i v dalších polských městech (Poznaň, Varšava, Zakopane) a máme je i v Čechách.

Doporučuji určitě navštívit hrad Wawel, hlavní náměstí s katedrálou a soukenicí, židovskou čtvrť Kazimierz a přilehlé synagogy. Fandové historie si určitě přijdou na své v podzemním muzeu, v muzeu Oskara Schindlera či v židovském muzeu. Děti zase určitě ocení návštěvu Selfielandie, papouškárny, či museum Pinballu.

 TIP  Pokud hledáte zajímavý výlet do okolí, můžete vyrazit do nedalekých Wadowic, které jsou rodištěm papeže Jana Pavla II. Více se dozvíte v článku zde.

Krakov je celkově docela kosmopolitní město, kde najdete nejen polské restaurace, ale i mezinárodní. Za návštěvu stojí třeba kavárny Harryho Pottera nebo kočičí kavárna.

Booking.com