Zakopane, aneb na polské straně Tater

Zakopane (Polsko)
Zakopane (Polsko)

Dalo by se říct, že Zakopane je polská část Tater. Musím říct, že návštěva těchto hor stojí za to jak v létě, tak i v zimě.

Doprava do Zakopaneho

Do Zakopane se dostanete přímým autobusem z Krakova za 20-25 PLN. Autobusové nádraží je sice na kraji města a je třeba ho přejít celé, abyste se dostali k lanovce. Taxi nebo místní autobus není třeba využívat, všude se dostanete pěšky.

Aktivity v Zakopanem

Zakopane je velmi malé horské městečko. Když se od autobusového nádraží vydáte hlavní ulicí, v centru jste za 10 minut. Všude okolo uvidíte různé restaurace, kavárny, obchody se suvenýry nebo se sportovním oblečením. K lanovce na horu Gubalowka to je cca 15 minut. Jízdenky na lanovku si raději kupte online, ať nemusíte čekat dlouhou frontu. Sice píši, že se jedná o lanovku, ale správně řečeno spíše kolejku či zubačku. Na vrcholku je v zimě i v létě nádherný výhled na okolí i celé město. Obchodníci tu prodávají opět suvenýry, občerstvení, v zimě horké nápoje, v létě zmrzlinu a ledové limonády.

Zpátky v centru města Zakopane mnoho místních typicky polských restaurací, kde můžete vyzkoušet například tradiční polské pierogi či žurek. Polská kuchyně je dost podobná té naší české, ale nějaké rozdíly tu přece jen jsou. Doporučuji i návštěvu tzv. bar mleczny, což u nás v Čechách dříve také bylo, dnes už moc ne. Jedná se o „jídelnu“, kde si jídlo vyberete dle denní nabídky (mají hlavně polská jídla), ceny jsou povětšinou velmi příznivé. Vše je ve stylu školní jídelny, ale jídla jsou chutná.

V zimě je Zakopane hlavním cílem pro milovníky zimních sportů. Nachází se tu spíše více menších sjezdovek pro začátečníky. Přes léto sem lid jezdí hlavně za horskou turistikou. Je tu dost tras a krásné výhledy. Jezdí sem jak domácí Poláci, tak ale i Slováci či Němci. Češi jen málo, jelikož máme blíž naše české hory, slovenské Tatry nebo rovnou Alpy. Nicméně pokud chcete spojit aktivní zimní nebo letní dovolenou s poznáním třeba blízkého Krakova nebo Katovic, vyrazte sem.

Booking.com