Národní park Stolowe hory

Národní park Stolowe hory (Polsko)
Národní park Stolowe hory (Polsko)

Národní park Stolowe hory, který leží nedaleko českých hranic, je velmi často opomínaný. Nicméně po jeho návštěvě musím říct, že zcela zbytečně – je tu nádherná příroda, dech beroucí výhledy a vše za polské (= nižší) ceny.

Doprava do parku Stolowe hory

Doprava do národního parku je možné buď autem na trase Hradec Králové – Náchod – Kudowa Zdrój. Popř. je možné se vlakem či autobusem z Prahy či Brna dopravit do Náchoda. Odtud jezdí autobudy přímo do Kudowy Zdróje. Z Kudowy je tento národní park, co by kamenem dohodil, ale je to dost do kopce. Cestou jsme potkali dost turistů se stany a spacáky, takže předpokládám, že někde nahoře přespávali. Lze se tam určitě dojít pěšky, ale doporučuji místní dopravu či taxi. V Kudowě se někde dá platit i českými korunami, ale povětšinou polskými zlotými.

Aktivity v parku Stolowe hory

Vstup do Národního parku je 10 PLN (cca 60 Kč) nebo 100 Kč, děti a důchodci to mají za méně. Přijímají tu jak hotovost, tak i platební karty. Nejprve vás čeká výšlap několika stovek schodů nahoru. Poté se vám naskytne pohled na 1. vyhlídku a možnost občerstvení. Tato vyhlídka byla dle mého názoru jedna z nejlepších. Následně cesta pokračuje někdy sešlapem dolů po schodech, někdy více do kopce či po rovině. Všude je ale zábradlí, schody jsou po dešti nebo sněhu kluzké, avšak nijak extrémně nebezpečné. Někdy je cesta dost úzká a je třeba se probojovat mezi 2 kameny a skálou, ale vše je zcela přístupné. Návštěvu s kočárkem nedoporučuji, ale děti se tu naopak dost vyřádí. Po cestě jsme potkali i dost psů.

Cestě je všude značená, nedá se nikam zabloudit nebo sejít z cesty. Popisky jsou v polštině, češtině, angličtině a němčině, takže s porozuměním problém určitě nebude. Po cestě je několik zastávek na odpočinek s lavičkou, stejně jako zastávky na výhledy a kochání se okolní přírodou.

Návštěvníci jsou povětšinou hlavně místní Poláci, Češi či Němci. Pokud máte návštěvu národního parku v plánu, doporučuji spíše v týdnu. Přes léto za pěkného počasí je tu hodně turistů a člověk si to tu pořádně ani neužije, jelikož stále čeká, až se návštěvníci před ním vyfotí, popojdou atd.

Při výletu do této destinace můžete navštívit také nedaleké město Kudowa Zdrój s tržnicí a lázněmi nebo město Náchod.

Booking.com