Vítejte na Novém Zélandě - recenze o zemi Maorů

Nový Zéland
Nový Zéland

Nový Zéland je asi pro každého z nás symbolem něčeho šíleně vzdáleného a nedostupného. A přesto nás všechny láká a přitahuje. Turisté z celého světa se snaží tuto zemi objevit a poznat. Všichni známe Pána prstenů a víme, že zfilmovaný děj tohoto příběhu se odehrává v této úžasné zemi. Právě díky tomuto filmu jsme získali reálnou představu o Novém Zélandu jako zemi tajuplné, plné zvláštností a jedinečností, které nenalezneme nikde jinde na světě. Geotermální aktivita na mnohých místech opravdu vyvolává oprávněný pocit živého podzemí. Zejména oblast v okolí města Rotorua působí jako peklo nad zemí. V parku, v lese, ale i uprostřed města stoupá ze země kouř, všude se šíří zápach síry a na některých místech je možné nalézt i vařící bláto.

Něco málo víme o původních obyvatelích zvaných Maoři. Ale jací vlastně jsou, jak žijí, jak mluví? Odpovědi nalezneme opět pouze návštěvou Nového Zélandu, případně alespoň studiem dostupné literatury, které je však velký nedostatek. Maoři jsou lidé stejně tajuplní, ale i přátelští jako jejich země. Mají originální gesta, tance, tetování i způsoby. Stávají se čím dál více symbolem i lákadlem pro turisty zavítající do Aotoeroa neboli Země dlouhého bílého oblaku, jak sami Nový Zéland nazývají.

Slyšeli jsme, že Nový Zéland je rájem pro vodní sporty a město Auckland, že je nazýváno městem plachetnic. Ba co víc, obyvatelé tohoto ostrovního státu jsou mořem doslova posedlí. Vlastnit jachtu je skoro povinností a komu se to nepodaří, rozhodně Vám potvrdí, že je to jeho životní sen. Rybolov je koníčkem i obživou. Pozorování delfínů a velryb je v nabídce mnoha organizací, které lákají turisty na výlet lodí. Když novozélandští jachtaři v roce 2000 obhájili prvenství v nejslavnější jachtařské soutěži světa a získali stříbrnou trofej pro vítěze Amerického poháru, v Aucklandu vlály národní vlajky a lidé na ulicích zpívali sborem: „We are the champions…“

Maoři při slavnosti (Nový Zéland)

Prakticky každý tady hraje ragby, golf nebo kriket, nejpopulárnější to sporty na Novém Zélandu. Spočítat počet sportovních hřišť je myslím skoro nemožné, jsou prakticky na každém kroku. Velkou zábavou jsou i dostihy koní konající se na různých místech po celý den a za umělého osvětlení i večer.

Zastávka na ostrově (Nový Zéland)

Ti zasvěcenější vědí o stromech kauri, česky damaroň jižní. Jsou to obrovské stromy, staré až 2 000 let. Velkou zvláštností je jejich postupné opadávání větví, korunu tvoří až vysoko nad zemí. Možná někdo slyšel o hatérii novozélandské, papoušku kea či některých dalších z mnoha zvířat a rostlin žijících právě a pouze v tomto ostrovním státě. Zejména ptáků je tady nepřeberné množství, pojmenovat je však neumíme, setkáme se s nimi pouze ve zdejších končinách.

Mapa (Nový Zéland)

Úplně všichni pak známe zvláštního ptáka kivi i ovoce stejného jména. Přestože ten zelený plod je původem z Číny, pro nás je spojený s Novým Zélandem. I to je důkaz, že tato země je pro nás nesmírně zajímavá a stále více a více našich cestovatelů usiluje obletět půl obvodu zeměkoule, aby prozkoumali zdejší nádhernou přírodu. Neposkvrněnost, tajuplnost, čistota i liduprázdnost novozélandských lesů, hor, pastvin a geotermálních oblastí vyzývá k poznání. Cyklisté nemají větší sen než se prohánět po úzkých, ale bezpečných cestičkách vedoucích hustými lesy mnoha národních parků, přes hory i po pobřeží.

V součtu všech těchto skutečností je Nový Zéland právem považován za ráj na zemi. Civilizovaná země je poměrně mladá, o to větší má perspektivu. Vládne zde pohoda, přátelství, klid a bezpečí. Příroda, v níž každý nalezne své oblíbené místo – vysoké hory, klidné pláže, hluboké lesy, jezera, jeskyně či fjordy.

Booking.com