Goriška Brda – kopec vinic

Goriška Brda (Slovinsko)
Goriška Brda (Slovinsko)

Pár kilometrů od města Nová Gorica se podél italské hranice nachází malebná zvlněná krajina plná malých vesniček s typickými bílými kostelíky protkaná vinohrady. Goriška Brda patří k vyhlášeným slovinským vinařským oblastem Slovinska. Je nejseverněji položenou vinařskou oblastí provincie Primorje. Goriška Brda bývá často označována jen jako Brda, což znamená v překladu kopec.

Výhodná poloha oblast předurčuje k produkci skvělých vín. V jako jedné z mála ve Slovinsku se tady vyrábí jak bílé tak i červené víno. Nejoblíbenější bílou odrůdou je Chardonnay, Rebula a Sauvignon. Z červených pak Merlot a Cabernet Sauvignon.

Goriška Brda (Slovinsko)

Centrem místního vinařství je vesnice Dobrovo. Je tady informační kancelář, kde si můžete domluvit prohlídku některého z vinařství. Přímo v Dobrovu najdete hrad ze 16.století. Kromě expozic si můžete v hradním sklepě dát ochutnávku místních vín.

Goriška Brda (Slovinsko)

Přímo na nádvoří hradu totiž najdete obchod zdejšího vinařství nabízejícího ochutnávku a koupi jejich vín. Na rozdíl od skllepů v Ptuji a Jeruzalémě tady chtějí za ochutnávku platit a ne zrovna málo, takže nakonec nic neochutnáme ale taky ani nenakoupíme. Raději se jdeme pokochat výhledem na zeleň okolních vinic.

Dalším místem kam zamířit pro poznávání zdejších vín je vesnice Medana. Pro milovníky vína je zajímavá také cesta do Brdy údolím Vipava, které jak jinak než úrodnou vinařskou oblastí.

Goriška Brda (Slovinsko)

Cestou od Nové Gorice si můžete udělat zastávku u hradu Kromberk. Hrad leží pár kilometrů od města a nachází se v něm také vyhlášená restaurace. Hrad Kromberk pochází ze 17.století ale po svém poškození během zemětřesení roku 1976 musel být renovován. Vzhled italského renesančního obranného hradu si však uchoval.

Booking.com