NOVÝ ZÉLAND

Nový Zéland
Nový Zéland

Exotická destinace, kam by se jistě každý chtěl alespoň jednou za život podívat. Nový Zéland má čtyři a půl milionu obyvatel, náš stát by se ale do něj vešel čtyřikrát. Domluvíme se tu anglicky a maorsky, formálně je toto souostroví pod vládou britské koruny, jako první Evropan vůbec se sem dostal nizozemský objevitel Tasman. Miliony ovcí, prosperující zemědělství, obrovské přírodní bohatství, kuchyně, která se tak trochu podobá té naší. I to je Nový Zéland, pojďme si jej tedy představit trochu zevrubněji…

Velká města, ale také nedotčená příroda

Největším městem Nového Zélandu je Auckland, který byste hledali na samém severu země. Stojí zde známá budova Sky Tower, na první pohled je viditelné, že tu dříve byl doslova ráj sopek. Město bylo založeno v polovině 19. století, v současnosti má více než půl druhého milionu obyvatel. Druhým největším městem a současně novozélandskou metropolí je Wellington, jenž leží v jižní části severního z ostrovů. Svézt se tu můžete elegantní lanovkou, prohlídka budovy parlamentu také stojí za to. Největším městem jižního ostrova je pak třísettisícový Christchurch.

Auckland (Nový Zéland)

Mnohem zajímavější je ale příroda Nového Zélandu, která opravdu takřka bere dech. Národní park Tongariro nabízí pohled na 2797 metrů vysokou horu Mount Ruapehu. Čtvrtý nejstarší národní park světa ukrývá i některá posvátná místa původních obyvatel ostrova – Maorů. Celková rozloha tohoto parku činí necelých 800 kilometrů čtverečních, takže několikadenní túře jistě neujdete.

Nový Zéland

Jedna z místních sopek hrála ve filmu

Poslední Samuraj, Tom Cruise. Tento výpravný historický snímek se natáčel mimo jiné i na Novém Zélandu, zahrála si v něm i sopka Taranaki, která je vysoká 2518 metrů. Pokud máte spíše rádi divočinu a zelenou barvu, nenechte si ujít jižní ostrov, respektive zdejší národní park Fiordland. Pabukové lesy, mechy, řeky a jezera. Nabízí se procházka horami a lesy, jakou u nás jen těžko najdete.

Nový Zéland

Milovníci fjordů si jistě nenechají ujít Milford Sound. Obětujte pár hodin plavbě na lodi a obdivujte četné vodopády a skalní stěny. Jde o skutečný přírodní klenot, s výčtem skutečných zajímavostí Nového Zélandu však ještě zdaleka nekončíme. Pokud si například chcete užít východ slunce ve skalách a takřka o samotě, musíte zavítat na poloostrov Coromandel, na místo zvané Cathedral Cove. Fotka právě odtud je nezapomenutelným zážitkem.

Dalším zajímavým místem je Wai-O-Tapu. Horké prameny, ba přímo gejzíry, vznikající díky sopečné činnosti. Až uvidíte ten největší z nich, nebude vám líto vstupného. Bohužel, pro veřejnost je zpřístupněna jen malá část z této oblasti, která disponuje rozlohou osmnáct kilometrů čtverečních. Proč si neprojít třeba jeskyně Waitomo? Horolezectví, slaňování a pohledy z obrovské výšky. Nebo raději jízda na raftu v jeskyni, ať je touze po troše adrenalinu učiněno zadost?

Nový Zéland

Nezapomeňte, že Nový Zéland je na jižní polokouli, roční období jsou tedy zcela inverzní k těm našim. Zima je od června do srpna, díky tomu máme například k dispozici v supermarketech levná sezonní kiwi během prosincových nebo lednových dnů na doplnění vitamínu C. A je na tom Novém Zélandu vůbec zima, tedy v našem smyslu slova? V Aucklandu takřka vůbec nesněží ani nemrzne, ale v Queestownu na jihu ostrova už najdete pověstné lyžařské středisko. Nejlepším obdobím pro návštěvu Nového Zélandu je leden – duben, kdy zde probíhá hlavní turistická sezona a je zde také statisticky vzato nejvíce slunce a nejméně dešťových srážek.

Booking.com