Pět zajímavých míst na Novém Zélandu, které musíte vidět

Národní park Tongariro (Nový Zéland)
Národní park Tongariro (Nový Zéland)

Cestování do exotických destinací je hodně oblíbenou letní kratochvílí, ať už je tématem Mauricius nebo třeba Keňa. Své krásy turistům ukazují i další místa, jako je třeba Nový Zéland. Velký zelený ostrov s minimální hustotou zalidnění, maorskou historií a nádhernou faunou i flórou, která je ve světovém kontextu opravdu jedinečná. Chcete pár tipů, kam se podívat, když se vypravíte právě do tohoto kraje, kde je spěch zapovězen a kde dovolená během našich zimních měsíců přinese velmi příjemné teploty?

Pták Kivi nebo vzpomínka na Pána prstenů

Nahlédněte pod oponu a podívejte se třeba do Hobitína, jenž na dvanácti akrech ukáže nádhery hobití vesničky, kde se natáčel příběh Froda, Bilba a dalších půlčíků. Zajímavé dobrodružství, a to nejen pro fanoušky filmových trilogií Pán prstenů nebo Hobit. Vypravme se ale i po stopách různých přírodních krás, o něž není v krajině Nového Zélandu vůbec nouze! Pták kivi je jen jeden ze zástupců řady endemických druhů, rostou tu palmy, potkáte se s gekonem či papouškem kakapo.

Už více než sto let je totiž v provozu Národní park Tongariro, jehož rozloha činí skoro osm stovek čtverečních kilometrů a užijete si zde i dovolenou v sedle horského kola – byť i pěší varianta má samozřejmě něco do sebe. Najdete zde několik sopek, ale také svatyně původních maorských obyvatel, takže místo má v sobě i určitou skrytou mystiku. Už více než čtvrtstoletí je tento národní park na seznamech organizace UNESCO, což určitě hovoří za vše…

Procestovat celou zemi přeci jen potrvá

Naplánujte si delší dovolenou, protože strávit jen pár dnů na Novém Zélandu by byla přeci věčná škoda! Své o tom vědí i ti, kteří v minulosti navštívili pověstný záliv Bay of Islands, ležící na severozápadním cípu menšího z obou ostrovů. Je vzdálen šedesát kilometrů od města Whangarei a ukrývá na 144 malých ostrovů, z nichž nejznámější je Urupukapuka, místo plné písečných pláží a až božského klidu.

Příroda Nového Zélandu je reprezentována i poloostrovem Coromandel, místem někdejší těžby zlata, kde najdete termální prameny a pralesy z dob, kdy zde ještě žily v naprosté symbióze s přírodou maorské kmeny. Opět se nacházíme na severu menšího z ostrovů, místě, které nese jméno po jedné z britských lodí. Zelený prales na tomto poloostrově je skutečným rájem a zapomenout bychom neměli ani na Cathedral Cove, přírodní útvar z pískovce, který si prohlédnou ročně desetitisíce návštěvníků.

Pokud máte rádi různé sportovní aktivity…

V sedle horského kola nebo při vodních sportech – na Novém Zélandu se dá jistě odpočívat různými způsoby. Bez ohledu na roční období si totiž užijete vodu u jezera Wanaka – v okolí se nabízí rybaření, rafting, paragliding nebo procházka po horách. Ano, přesně tady se natáčela řada filmů, mimo jiné i trilogie Pán prstenů, Hobit či V pasti času. Vypadá to tu tak trochu jako na jihu Alp, ale okolí jezera Wanaka jehož plocha činí rovných 192 kilometrů čtverečních, se nachází v jižní části většího z obou novozélandských ostrovů – takže tato dvě místa dělí doslova a do písmene celý svět.

A ještě malý tip na závěr. Cesty do takto vzdálených destinací vyžadují důkladnou přípravu, zvlášť pokud se chystáte věnovat se i sportovním aktivitám. Nemít s sebou lékárničku může být problém. Nezapomeňte, že hustota zalidnění je na Novém Zélandu velmi malá a může trvat, než najdete místo s mobilním signálem a přivoláte pomoc. Určitě si tedy s sebou nezapomeňte všechny důležité základní léky včetně těch, které pravidelně užíváte a přibalte také náplasti a obvazy. Ani v případě, že na některý z léků zapomenete, dojde k jejich ztrátě anebo se u vás objeví nečekané zdravotní komplikace, není vše ztraceno. Zároveň novozélandské zákony povolují dovoz zásoby léků pouze na dobu třech měsíců (výjimku tvoří pouze hormonální antikoncepce). Raději proto mějte v záloze zásilkovou službu, jakou je například Balík do zahraničí, která se postará o spolehlivé a rychlé doručení léků kamkoli budete potřebovat. Před odesláním je lepší vše ponechat v originálním balení s vaším jménem a pro jistotu nechte připojit i recept s lékařskou zprávou v angličtině. Pro podrobnější informace neváhejte kontaktovat přímo Balík do zahraničí.

Booking.com