Tejeda je městečko v horách ostrova Gran Canaria

Tejeda (Gran Canaria - Kanárské ostrovy - Španělsko)
Tejeda (Gran Canaria - Kanárské ostrovy - Španělsko)

Nikdy není pozdě začít uvažovat o své příští dovolené. Letošní sezona je pomalu za námi, ale do té příští zbývá ještě dostatek času, abychom si mohli v klidu všechno pěkně promyslet a naplánovat. Kanárské ostrovy jsou mezi Čechy stále oblíbenější destinací. K těm, kteří sem zamíří vůbec poprvé, se totiž každoročně připojují turisté, které „Kanáry“ uchvátily natolik, že se sem opakovaně vracejí. 

Kanárské ostrovy se představují

Je jich celkem sedm: Tenerife, Fuerteventura, El Hierro, La Palma, La Gomera, Lanzarote a Gran Canaria.  Vše dohromady tvoří souostroví ležící nedaleko severozápadního pobřeží Afriky, oficiálně však náležející Španělsku. Ročně navštíví Kanárské ostrovy na deset milionů turistů. A ještě jedna perlička: kanárky byste tu asi hledali marně. Své jméno si totiž tyhle ostrovy nevysloužily na počest sytě žlutých zpěvných ptáčků, ale díky psům (latinsky canis). Legenda vypráví, že v minulosti chránili ostrovy právě obrovští psi. Jestli je to pravda, to můžete posoudit, až sem zavítáte.

Nejoblíbenější je Gran Canaria

Proslulé turistické pamětihodnosti ostrova Gran Canaria (metropole Las Palmas, Dunas de Maspalomas nebo Telde), nemá cenu blíže komentovat. Jejich návštěva by totiž měla být samozřejmostí. Nicméně pokud si při své dovolené rozhodnete pro půjčení auta (doporučujeme), budete mít náhle na výběr desítky dalších atraktivních cílů, mezi kterými je třeba si vybrat. Kam tedy zamířit, aby to stál za to? Pokud se vám nedělá špatně při dlouhém pobytu v autě, pak se rozhodně vyplatí vyhradit si jeden do pro cestu do vnitrozemí a zamířit do regionu jménem Tejeda, jehož centrem je stejnojmenné město. Tejeda leží v samotném srdci ostrova – tento pomyslný geografický střed připomíná dokonce kamenný kříž v průsmyku Cruz dela Tejeda.

Tejeda má co nabídnout

Městečko Tejeda, vyrostlo na skalním ostrohu a dodnes zůstává obklopeno překrásnou přírodou. Díky své poloze vysoko v horách nabízí především úchvatné výhledy do okolní krajiny. Dostanete se sem po horské silnici a při cestě budete sice muset zdolat desítky zdánlivě nekonečných serpentin, nicméně výlet rozhodně bude stát za to. Ve městě můžete navštívit mnoho muzeí věnující se zdejší historii, ale třeba i neméně zajímavé Centrum léčivých rostlin nebo kostel Nuestra Seňora del Soccoro.

Další silnice vás pak dovede až na vrchol vyhaslé sopky známé jako Roque Noblo, která sama o sobě tvoří jeden z nejimpozantnějších bodů na ostrově. Její fotografie by rozhodně neměla chybět ve vašem albu, takže automobilový výlet do Tejedy určitě spojte i s návštěvou této hory. A pro ty sportovně založené z vás se nabízí i další výzva: kdo zdolá vrchol nejvyšší hory celých Kanárských ostrovů, 1949 metrů vysokou Pico de las Nieves?

Booking.com