Valencie je směs kulturních vlivů a vznikla zde legenda o El Cidovi

Valencie - Město umění a věd (Valencijské společenství - Španělsko)
Valencie - Město umění a věd (Valencijské společenství - Španělsko)

Španělsko není jenom o hlavním městě Madridu nebo o krásách katalánské metropole Barcelony. Zajímavým místem na výlet je také město Valencie, které leží na pomerančovém pobřeží, v originále Costa del Azahar. Jedná se o třetí největší město v celém Španělsku, takže si určitě zasluhuje pozornost.

Valencie je větší než Praha, po celý rok příjemné klima, co více si přát?

Město Valencie, které pokrývá plochu 135 kilometrů čtverečních, obývá něco málo přes osm set tisíc obyvatel. Už jen z toho vyplývá, že na jednom čtverečním kilometru najdete průměrně šest tisíc lidí. To ale mluvíme jen o městě samotném. Když započteme celou aglomeraci včetně satelitních měst, dostaneme se až k číslu kolem milionu a 700 tisíc obyvatel. Valencie leží na řece Turia a tvoří jedno z hlavních průmyslových center Španělska. Díky příjemnému středomořskému klimatu, které zajišťuje horká léta a jen velmi mírné zimy, je oblíbenou destinací nejenom pro turisty, ale také pro rodilé Španěly.

Napjatá historie Valencie přinesla řadu zvratů

Vůbec první zmínky o městě přicházejí v roce 138 před naším letopočtem, kdy bylo založeno Římany. Na počátku osmého století našeho letopočtu bylo město islamizováno díky vpádu Arabů. Tento stav vydržel až do roku 1238, kdy se Valencie ujali opět křesťané. Už dlouho před tímto datem se k Valencii poutala slavná legenda o rytíři El Cidovi, žijícím v jedenáctém století. Ten se proslavil v boji proti muslimům, kteří jej ale uznávali za svého vládce – dlouhou dobu ovládal Valencii jako jakýsi nezávislý městský stát, proslulý kulturní i náboženskou tolerancí.

Devatenácté století pak přineslo velké rozšíření města i za hranice bývalých hradeb, které padly za oběť době. V tomto stavu byla Valencia chvíli i hlavním městem celé země, a to za španělské občanské války.

Co nám vlastně nabídne Valencie za podívanou?  

Jedním z mnoha unikátů, které vás už na první pohled praští do očí, je park Jardí del Turía. Jeden z největších parků v Evropě vede korytem, ve kterém po léta vedla řeka Turía. Ta ale byla na konci minulého století přeložena. Určitě byste neměli přehlédnout ani věhlasnou katedrálu Panny Marie. Ta nahradila ve třináctém století původní mešitu. Areál katedrály má tři různé vstupy.

Okraj města je vyhrazen modernistické čtvrti, které vévodí budova centrální tržnice z roku 1914. Umístění tržnice nebylo zvoleno náhodně, jen kousek odsud stojí La Llotja de la Seda - jediná z místních památek, která je chráněna organizací světového kulturního dědictví UNESCO. Gotický komplex z přelomu 15. a 16. století sloužil v minulosti jako hedvábná burza.

Po stopách antiky – Saguntum pamatuje jednotné římské šiky

Pokud si chcete užít pohled na to, co nám zanechaly starověké kultury Řeků, Římanů a Iberů, zamiřte do přístavního města Sagunto. To se nachází zhruba 30 kilometrů severně od Valencie a nabízí jak starověké, tak středověké opevnění a zajímavý pohled na mix antické a maurské kultury.

Něco pro fanoušky sportu aneb ve Valencii se hraje světová kopaná

Pokud přijedete do města v době hlavní sezony, můžete navštívit zápas místního klubu Valencia CF ve španělské Primera Division. Fandové motorismu mohou projít z nostalgie i místní přístav, který několik let hostil (nepříliš atraktivní a povedený) městský okruh pro závody F1.

Jak se vlastně dostat do Valencie?

Pro české turisty máme výbornou zprávu – do Valencie se dá letět přímo z Prahy. V závislosti na datu a dalších okolnostech se ceny letenek pohybují zhruba od 2500 korun nahoru. Místní mezinárodní letiště zvané Manises se nachází osm kilometrů od centra města. Dojet do města pak zase využitím speciálního letištního autobusu, nebo 45 minut, pokud se rozhodnete pro běžnou linku. Nejrychlejší variantou je ale metro. Pod letištěm se nachází hned dvě linky a podzemní dráhou můžete centra dosáhnout i za zhruba čtvrt hodiny v závislosti na tom, jakou linku a výstupní stanici zvolíte.

Pokud vám nebude vyhovovat termín, můžete zvolit také let do Barcelony a zbytek cesty překonat pomocí místní dopravy. Nakonec, bude to možná trošku dobrodružnější cesta z Katalánska do Valencijského regionu, ale určitě to bude krásný zážitek.

Booking.com