Haro - vinařství Cvne

Vinařství Cvne v Haro (La Rioja - Španělsko)
Vinařství Cvne v Haro (La Rioja - Španělsko)

Španělská oblast La Rioja je známá svou mimořádnou kvalitou vín, která se blíží sousední vinařské velmoci, Francii. To je dáno nejen příznivým klimatem a ochotou tehdejších francouzských vinařů, podělit se těmi španělskými o svá tajemství, ale také tradicí výroby v malých rodinných firmách. Jednou z nich je vinařství Cvne v Haro.

Vinařství Cvne

Tradice malých vinařství je hlavní konkurenční výhodou vín pocházejících z provincie pod pyrenejskými svahy, La Rioja. Jak by možná řekla i vaše babička, produkty poctivé domácí výroby jsou vždy lepší nežli masová výroba. Vinařství Cvne (celým názvem Compañía Vinícola del Norte de España) s tradicí od roku 1879, které najdeme v Haro, v podoblasti Rioja Alta, je toho věrným důkazem. Nejvíce ceněná jsou červená vína vysoké zralosti označované jako Gran Reserva, především pak Imperial Reserva CVNE, a také značkové víno Real de Asúa. Jen pro zajímavost, nejvíce pěstované odrůdy jsou Tempranillo a Garnacha. Za ochutnávku stojí i bílá a růžová vína.

Tip na vinný okruh

Pokud patříte mezi velké milovníky vína, můžete si udělat vlastní vinařský okruh a navštívit také další proslulá vinařství v regionu La Rioja, například Bodegas Bilbainas, Bodegas Muga, anebo Bodegas Marqués de Riscal.

Bodegas Marqués de Riscal

Vinařství Bodegas Marqués de Riscal v nedalekém Elciegu, nadchne nejen ty, kteří se zajímají o historii a výrobu vín, ale i nadšené obdivovatele nevšedních stavebních památek. První část vinařského komplexu je sice tradičním dílem místní architektury, druhá však nápadně připomíná futuristické Guggenheimovo muzeum v Bilbao.  Tato podobnost není náhodná, neboť obě stavby spolunavrhoval americký architekt Frank Gehry. Spojení netradiční architektury a lahodného vína láká turisty z celé Evropy.

Kdy region navštívit

Region La Rioja a jeho malá vinařství stojí za návštěvu nejen v době sklizně vína, ale také počátkem léta, kdy je největší místní atrakcí festival vína ve městě Haro. Pokud se chystáte do Hara, tak se vám může hodit tip na ubytování v místním kempu.

Aktualizace 5.12.2020
Booking.com