Sevilla – srdce Andalusie
Rušná a živá Sevilla je tepajícím srdcem celé Andalusie a je nekorunovanou královnou celého jižního Španělska. Maurská a zároveň křesťanská, tato křehká rovnováha mezi oběma tvářemi Sevilly se táhne celou její historií. Muslimové ovládali Andalusii po osm století, zanechali po sobě jedinečné dědictví a jejich vliv je nesmazatelně vryt do obrazu nejen Sevilly, ale i celé Andalusie.
Křesťanská tradice Sevilly je také dlouhá, sahá vlastně až do 1. století našeho letopočtu. Roku 712 nadvládu nad Andalusií převzali Almohadští Maurové. V 11. a 12. století byla Sevilla hlavním městem muslimského Španělska. To trvalo až do roku 1248, kdy Sevillu dobyl Ferdinand III. a připojil ji ke svému katolickému království.
Hlavní město Andalusie leží na řece Río Quadalquivir, která je odtud splavná až do Atlantského oceánu. Bohatství Seville přineslo Kolumbovo objevení Ameriky a již přímo ze Sevilly po této vodní cestě vypluli další objevitelé jako Amerigo Vespucci a Fernando Magellan. Se Sevillou je spojeno také další slavné jméno, pověstný svůdník Don Juan zde začal svou cestu dobýváním ženských srdcí.
„Postavme katedrálu tak nádhernou a tak velkou, že nás bude celý svět považovat za blázny.“ Tato slova stála za stavbou sevillské gotické katedrály, která byla vystavěna na místě stržené Almohadské mešity v letech 1401 až 1507. Stavba trvala skutečně více než sto let, ale výsledné dílo překonalo vše, co bylo dosud v Evropě vytvořeno.
Na svou dobu úchvatná pětilodní Santa María de la Sede je dodnes jednou z největších sakrálních staveb na světě, přesněji řečeno je po katedrále sv. Petra v Římě a sv. Pavla v Londýně třetím největším křesťanským chrámem na světě. Nejnavštěvovanějším místem v katedrále je náhrobek Kryštofa Kolumba, i když není jisté zda jsou právě zde skutečně uloženy jeho ostatky. Právě Kolumbovi vděčí Sevilla za svůj rozkvět během 16. století díky obchodu s koloniemi, na který měla v podstatě monopol.
Typickou působivou siluetou Sevilly je 97 m vysoká věž Giralda, někdejší minaret mešity přestavěný na zvonici katedrály. Giralda byla i symbolem světové výstavy Expo 92. Elegantní Plaza de Espaňa je zase pozůstatkem vůbec prvního Expa z roku 1929. Vedle Alcázaru se nachází skromná renesanční budova Casa de la Lonja, ve které je uložen Archivo de Indias, největší archiv dokumentů o dobývání Nového světa.
Alcázar byl po staletí sídlem muslimských i křesťanských panovníků. Je zřejmě nejstarším evropským palácem. Nejkrásnější mudéjarský palác Španělska byl původně postaven Maury na troskách římského paláce. Pozdější křesťanští panovníci se dále podíleli na přestavbě paláce. Nejvíce Pedro Krutý, který ho v 14. století nechal přestavět nejlepšími mudejárskými řemeslníky. Tito zruční řemeslnici byli Maurové, kteří zůstali na území dobytém křesťany a vytvořili zcela specifický architektonický styl.
Slavná sevillská býčí aréna Plaza de Toros de la Real Maestranza je jedna z nejstarších ve Španělsku. Byla postavena roku 1760 ve stylu římského amfiteátru pro 14.000 diváků. Býčí zápasy, mnohdy zatracované jako barbarské, jsou dodnes nedílnou součástí španělského života.
Sevilla je dobrou základnou pro výlety do dalších zajímavých míst v Andalusii. Určitě nesmíte vynechat kouzelný Cádiz „vystrčený“ do vod Atlantského oceánu. Dalším místem, které táhne turisty a cestovatele je Granada a palác Alhambra. Pokud si chcete užít odpočinku na pláži tak se vydejte do města Malaga a nebo na další místa na pobřeží Costa del Sol. Oblíbeným letoviskem je maličké městečko Nerja, kde jsou krásné pláže a řada dobrých restaurací.
Irena Hrušková | 14.6.2005
Aktuální počasí v destinaci
|
27,4°C
|
Předpověď počasí |