Tonlé Sap - život na Velkém jezeře

Tonlésap (Kambodža)
Tonlésap (Kambodža)

Na naši najatou loďku naskakuje malý klučina, zřejmě syn lodivoda a snaživě se nám pokouší dělat průvodce. Jeho angličtina je však omezená v podstatě jen na pár základních slov a tak pouze střídavě ukazuje „Islam people“ nebo „Vietnam people“. Projíždíme na malé loďce touto zvláštní plovoucí vesnicí, ležící přímo na jezeře Tonlé Sap.

Na postupně se ztrácejícím pruhu pevniny stojí pár chatrčí na vysokých kůlech. Dva kanály vedoucí k jezeru jsou lemovány rozličnými příbytky na loďkách. Je období sucha a hladina jezera je nízko. V období dešťů však jezero pohltí všechno, co teď ještě vidíme kolem sebe. Veškerý život se tady odehrává přímo na vodě, to znamená na malých či větších loďkách. Domy, škola, obchůdky – to vše plave na vodě. V této podivné vesnici žije kupodivu docela hodně lidí, podle chlapcova kostrbatého výkladu jde převážně o vietnamskou nebo muslimskou komunitu rybářů.

Tonlésap (Kambodža)

Pro Kambodžu jsou životně důležité řeky dvě řeky, Mekong a jeho přítok Tonlé Sap. Mekong, nejdůležitější řeka jihovýchodní Asie, Kambodžou protéká na své cestě z Laosu do Jihočínského moře ve Vietnamu. Povodí Mekongu je úrodnou oblastí, důležitou pro pěstování rýže. Druhou významnou řekou je Tonlé Sap. Ještě důležitější než řeka je však tohle stejnojmenné obrovské jezero, ze kterého řeka vytéká a od nějž pochází i název Tonlé Sap – Velké jezero. Řeky i jezero jsou nejen zdrojem vody a potravy, ale už odedávna jsou důležitými dopravními trasami. Dodnes se kvůli špatným cestám většina zboží i lidí dopravuje po vodě.

Tonlésap (Kambodža)

V Phnom Penhu se řeka Tonlé Sap vlévá do Mekongu, takže je tato řeka vlastně 100 km dlouhým kanálem spojujícím Mekong a jezero. Řeka Tonlé Sap je pozoruhodná tím, že dvakrát do roka mění směr proudu. V období dešťů, od května do října, se vody Mekongu zvednou a tok řeky Tonlé Sap změní směr a vrací se zpět do jezera. Jezero se v tuto dobu téměř zdvojnásobí svůj objem, zvětší se z 3000 km2 až na 7500 km2. Když se v listopadu v období sucha hladina Mekongu sníží, Tonlé Sap opět změní směr proudu a voda se z jezera zase vlévá do Mekongu. Díky tomuto mimořádnému a ojedinělému procesu je jezero Tonlé Sap jedním z nejbohatších světových zdrojů sladkovodních ryb.

Booking.com