Čtvrť Saint Germain v Paříži

Čtvrť Saint Germain v Paříži (Francie)
Čtvrť Saint Germain v Paříži (Francie)

Kromě toho, že odtud pochází světově proslulý fotbalový klub, se čtvrť svatého Heřmana (Saint Germain) proslavila díky vysoké koncentraci intelektuálů, kteří se ve druhé polovině dvacátého století scházeli v místních kavárnách. Svá oblíbená místa si zde našli mimo jiné i existencialisté jako Jean Paul Sartre či Boris Vian, ale rovněž američtí spisovatelé Francis Scott Fitzgerald nebo Ernest Hemigway. A pobývaly tu i osobnosti z ještě dávnější historie: například filosof a humanitní vzdělanec Renée Descartes či malíř Eugene Delacroix.

Nejstarší opatství v Paříži

Díky tomu dnes atmosféru této čtvrti přijíždějí nasát stovky tisíc zvědavých turistů, kteří touží poznat místo, kde se zrodilo tolik slavných uměleckých děl. Centrem Saint Germain se vine třída Boulevard St-Germain lemovaná budovami ze sedmnáctého století. Dnes v nich v drtivé většině sídlí moderní luxusní butiky, kavárny, starožitnictví nebo knihkupectví. Čtvrť Saint Germain se pyšní jedním opravdovým nej: stojí tu vůbec nejstarší kostel v Paříži, původní benediktinské opatství z roku 562 založené dávným merovejským králem Childebertem I. Náleží do něj klášterní kostel Svatého Germaina, podle něhož celá čtvrť ostala svůj název. V opatství je pohřbena řada významných osobností francouzské historie, například zmíněný René Descartes nebo zakladatel opatství Childebert. Krátce po svém založení byla budova opatství posvěcena samotný svatým biskupem. V průběhu staletí sice prošla množstvím architektonických úprav, zachovává si však stále víceméně stejnou podobu jako před více než tisíci lety.

Navštivte české kulturní centrum

Co ještě stojí ve čtvrti Saint Germain za návštěvu? Dokonce ani mnozí Pařížané netuší, že v této čtvrti s rozlohou bezmála třicet hektarů, se nachází české kulturní centrum mající za úkol propagovat ve Francii naši domácí kulturu. Na budově českého konzulátu naleznete pamětní desku odkazující na přítomnost prozatímní vlády v čele s prezidentem Masarykem, která zde našla útočiště během první světové války. Pokud vám nemají co říct všichni ti literáti, kteří se ve zdejších ulicích scházeli, pak navštivte třeba Musée de la monnaie (Muzeum mincí) nebo rodný dům zmiňovaného malíře Delacroixe (1798-1863).

Booking.com